Procesory

Na rynku procesorów z pozoru sytuacja się uspokoiła - w naszej tabeli TOP 10 pojawiły się wprawdzie dwa nowe układy, ale różniące się tylko nieco szybszym zegarem.

Na rynku procesorów z pozoru sytuacja się uspokoiła - w naszej tabeli TOP 10 pojawiły się wprawdzie dwa nowe układy, ale różniące się tylko nieco szybszym zegarem.

Jest to jednak cisza przed burzą. Już w najbliższym czasie może bowiem dojść do poważnych przetasowań. Dwóch głównych graczy, czyli AMD i Intel, przymierza się do wprowadzenia zupełnie nowych albo mocno zmienionych konstrukcji, które na pewno spowodują w naszym zestawieniu poważne zawirowania. Zanim zatem przeanalizujemy obecną sytuację, wybiegnijmy nieco w przyszłość.

Intel planuje dwie nowości. Pierwszą z nich jest Pentium 4 z szyną systemową 533 MHz zamiast 400 MHz. Jak pokazują pierwsze, bardzo wstępne wyniki testów, nowa szyna powoduje wyraźne zwiększenie wydajności. Oprócz tego do sprzedaży zostanie wprowadzona nowa wersja układu Celeron, wykorzystująca jądro Pentium 4. Co ważne, wszystko wskazuje na to, że nowy Celeron będzie przeznaczony do gniazda Socket 478, a nie Socket 370, jak do tej pory. Oznacza to, że osoby chcące unowocześnić system muszą liczyć się z wymianą płyty głównej.

AMD natomiast szykuje wprowadzenie nowych układów, znanych pod kodową nazwą Hammer (w wersji desktopowej i serwerowej). Wcześniej natomiast czeka nas ostatnia wersja Athlona z nowym jądrem Thoroughbred i nowy Duron z szyną systemową 266 MHz.

Parametry techniczne i wyniki testów procesorów

Parametry techniczne i wyniki testów procesorów

Tymczasem nasz aktualny ranking otwiera Pentium 4 2,4 GHz z jądrem Northwood. Układ ten wyraźnie przewodzi stawce, z wyraźną przewagą nad drugim w kolejności Pentium 4 2,2 GHz. Dwie kolejne pozycje przypadły układom Athlon XP 2100+ oraz 2000+. Taki układ sił utrzymuje się już od kilku miesięcy i pomimo wysiłków AMD, na razie kolejność nie ulega odwróceniu. Niestety, najszybsze wersje Pentium 4 i Athlona XP praktycznie nie są dostępne w sprzedaży - nie udało nam się w związku z tym ustalić ich wiarygodnych cen. Ciekawostką jest natomiast utrzymujący się wciąż w rankingu Athlon Thunderbird 1,4 GHz, który otrzymał najwyższą z możliwych ocenę opłacalności. Wprawdzie przesunął się z pierwszego miejsca, które kiedyś zajmował, na dziesiąte, jednak wciąż jest to procesor godny polecenia.