Procesory

Choć wyścig trwa i jego końca nie widać, to sytuacja zmieniła się nieznaczne w stosunku do układu sił sprzed kilku miesięcy - mamy wreszcie zdecydowanego lidera.

Choć wyścig trwa i jego końca nie widać, to sytuacja zmieniła się nieznaczne w stosunku do układu sił sprzed kilku miesięcy - mamy wreszcie zdecydowanego lidera.

Wydajność i opłacalność

Wydajność i opłacalność

Choć AMD od wprowadzenia modeli XP na rynek powtarza, że liczy się nie tylko taktowanie zegara, ale także wewnętrzna architektura i zdolność do wykonywania jak największej liczby operacji w jednym cyklu zegara, to jednak Intel zdołał osiągnąć takie poziomy taktowania swoich procesorów, że nawet lepsza architektura układów AMD nie jest w stanie wiele zdziałać, aby odebrać Intelowi palmę pierwszeństwa pod względem wydajności. Znajduje to oczywiście odbicie w naszym rankingu, gdzie dwa pierwsze miejsca zajmują procesory Pentium 4, taktowane zegarem z częstotliwością 2,53 i 2,4 GHz. Zajmujący trzecie miejsce Athlon XP 2200+ jest za nimi daleko w tyle.

Parametry techniczne i wyniki testów procesorów

Parametry techniczne i wyniki testów procesorów

Warto podkreślić, że wspomniany Athlon jest pierwszym, który wykorzystuje nowe jądro Thoroughbred. W stosunku do jądra Palomino (z poprzednich wersji Athlonów XP), cechuje się niższą emisją ciepła, wynikającą z zastosowania w produkcji technologii 0,13 mikrona. Jednak pomijając lepsze parametry termiczne, żadne inne poważne zmiany w nowym jądrze nie zaszły - nie zwiększono wielkości wewnętrznej pamięci cache ani szybkości taktowania szyny FSB. Znakiem czasów jest fakt, że ranking zamykają dwa procesory zbliżające się do magicznej bariery 2 GHz (Pentium 4 1,8 GHz i Athlon 1800+). Wspomniany Athlon kosztuje obecnie nieco ponad 500 zł, co daje mu najwyższą w zestawieniu ocenę opłacalności. Intel także zdecydowanie obniżył ceny większości swoich modeli, choć wciąż prowadzi politykę, w myśl której najnowsze modele mają ceny wręcz zaporowe - trudno oczekiwać, aby wiele osób skusiło się na zakup Pentium 4 2,53 GHz za prawie 4000 zł. Oczywiście w chwili publikacji tego numeru cena wersji 2,53 GHz może być już zdecydowanie niższa.

W najbliższym czasie możemy jednak spodziewać się pewnych przetasowań w rankingu - największe zmiany wprowadzić może Athlon XP z jądrem Barton (512 KB pamięci cache zamiast 256 KB). Pierwsze wersje oznaczone będą jako 2800+, co sugeruje, że będą konkurować z najszybszymi Pentium 4.