Procesory

Mistrzowie wydajności w każdej dziedzinie. Najlepsze procesory z najlepszych.


Mistrzowie wydajności w każdej dziedzinie. Najlepsze procesory z najlepszych.

AMD Athlon 64 X2 4800+

Procesory

W aplikacjach wielowątkowych procesor pokazuje pełnię możliwości.

Athlon 64 X2 pokazał swoje najlepsze strony we wszystkich testach, uzyskując wyraźnie lepsze rezultaty niż główny układ Intela. Zwycięstwo jest tym większe, że intelowski Extreme Edition ma aktywną funkcję wielowątkowości, przekształcającą go w model widziany przez system operacyjny jako cztery niezależne procesory! W zadaniach, do jakich na co dzień wykorzystuje się komputer, model AMD wypadł po prostu rewelacyjnie. Rekordowo szybko konwertował pliki muzyczne z formatu WAV na MP3.

Zwycięzca absolutny

Procesory

Werdykt PCWK

Także typowo syntetyczne testy ukazały pełnię zalet Athlona 64 X2. Zarówno jednostka zmienno-, jak i stałoprzecinkowa procesora AMD okazała się nadzwyczaj wydajna. Wygrywa również w kategorii opłacalności. Montując komputer z tym procesorem, wystarczy mieć przeciętny zasilacz oraz powszechnie dostępne płyty główne z gniazdami Socket 939. Athlon 64 X2 nie wymaga także głośnego układu chłodzenia, a współpracuje z powszechnie stosowanymi modułami pamięci DDR400. Jedyną jego wadą jest abstrakcyjna cena. Mamy nadzieję, że AMD ją obniży, gdy na rynku pojawią się kolejne procesory dwurdzeniowe.

Informacje AMD Polska

http://www.amd.pl

Cena około 4500 zł

AMD Athlon FX-57

Procesory

Najszybszy procesor dla graczy. Prowadzi w aplikacjach jednowątkowych.

Procesor FX-57 pod względem architektury różni się od dobrze znanego Athlona FX-55 właściwie tylko częstotliwością taktowania 2,8 GHz, czyli wyższą o 200 MHz, i zestawem rozszerzeń multimedialnych SSE3. Modyfikacje stały się możliwe dzięki przejściu z procesu technologicznego 0,13 na 0,09 mikrona (rdzeń San Diego). Tak prosty zabieg wystarczył, aby bardzo wyraźnie zwiększyć wydajność. W efekcie nowy proces technologiczny powoduje także identyczne zapotrzebowanie na prąd obu modeli, wolniejszego i szybszego.

Bez zmian podstawek

Procesory

Werdykt PCWK

Podstawki są takie same - Socket 939. W planach AMD ma już kolejny procesor FX-59, zapewne taktowany z częstotliwością 3,0 GHz. Układ AMD różni się od większości standardowych Athlonów 64 większą pamięcią podręczną drugiego poziomu, osiągającą 1024 KB.

FX-57 to obecnie najszybszy procesor jednordzeniowy. Kosztuje fortunę, tyle co dwurdzeniowy Athlon 64 X2 4800+, jednak jest od niego wyraźnie szybszy wszędzie tam, gdzie wielowątkowe przetwarzanie danych nie jest stosowane. Głównie chodzi o gry, które obecnie nie korzystają w ogóle z przetwarzania wielowątkowego.

Informacje AMD Polska

http://www.amd.pl

Cena około 4500 zł

Intel Pentium EE 840

Procesory

Model widziany przez system jako cztery procesory.

Bardzo wydajny procesor, jednak ustępuje dwurdzeniowemu produktowi AMD, od którego jest wyraźnie wolniejszy zarówno w testach syntetycznych, jak i w obsłudze aplikacji użytkowych. Decydując się na jego zakup, należy się liczyć z dużymi kosztami rozbudowy systemu. Płyta główna oparta na chipsecie 955X, drogie moduły pamięci DDR2 667 oraz potężny zasilacz o minimalnej mocy 500 W - taki komplet będzie kosztował słono. Można powiedzieć, że przecież takich procesorów biedni nie kupują, jednak inwestując w dwurdzeniowiec AMD, oszczędzamy na wspomnianych komponentach całą fortunę. W aplikacjach jednowątkowych działa jak standardowy model 3,2 GHz

Do grafiki

Procesory

Werdykt PCWK

Procesory dwurdzeniowe, w tym model 840 EE, rozpoznawany przez system jako cztery logiczne procesory idealnie, nadają się do aplikacji graficznych. Programy te już dzisiaj pozwalają na pełne wykorzystanie mocy obliczeniowej nowoczesnych jednostek. Jeśli chodzi o gry, to programy potrafiące przetwarzać dane wielowątkowo dopiero pojawiają się na listach przebojów (np. symulator myśliwca Falcon). W przyszłym roku należy oczekiwać większej liczby tytułów takich tytułów.

Informacje Intel Polska

http://www.intel.pl

Cena 4000 zł