Procesory

I miejsce - AMD Athlon 64 X2 3800+

I miejsce - AMD Athlon 64 X2 3800+

Nowe procesory do komputerów osobistych nie pojawiają się tak często, jak jeszcze dwa lata temu. Choć AMD oraz Intel wprowadziły kilka nowych produktów, na rynku z pozoru niewiele się działo. Znany od dawna sposób poprawiania wydajności przez zwiększanie częstotliwości pracy niemal zupełnie zarzucono. Wiąże się to z dużym poborem energii i wydzielaniem ogromnych ilości ciepła przez układy pracujące z częstotliwością około 4 GHz. To w konsekwencji wymusza stosowanie bardzo rozbudowanych systemów chłodzenia i wydajnych zasilaczy, co podnosi koszt komputera i naraża go na awarie.

Równolegle górą

Procesory
Obaj producenci wybrali zwiększanie wydajności metodą łączenia w jednym układzie dwóch procesorów, dzięki czemu w tym samym czasie wykonuje się dwa razy więcej operacji. Bez wątpienia lepsze rozwiązanie wszystkich problemów wynikających ze zdublowania procesorów zastosowało AMD w Athlonie 64 X2, modelu z serii zaprojektowanej z myślą o łączeniu dwóch układów w jednej obudowie. Dlatego procesory AMD z serii X2 zapewniają szybki dostęp do danych, co jest kluczowe dla osiągnięcia dobrej wydajności. Dzięki niezbyt wygórowanemu zapotrzebowaniu na energię mogą być montowane w każdej płycie głównej wyposażonej w podstawkę Socket 939, nie wymagają wymyślnych systemów chłodzenia, a do działania wystarczają im zasilacze stosowane w większości nowych komputerów. To wszystko sprawia, że procesor AMD Athlon 64 X2 3800+ jest Produktem Roku 2005.

Procesory
Bardzo udane jest również Intel Pentium M 780. To procesor zaprojektowany do komputerów przenośnych, dlatego zużycie energii jest utrzymane w ryzach. Ostatnie miejsce na podium przypada układowi Intel Pentium Extreme Edtion 840, który dzięki dwóm połączonym w jednym kawałku krzemu procesorom, obsługującym współbieżną wielowątkowość może wykonywać nawet cztery wątki jednocześnie.

Mimo że procesor opracowano z myślą o oszczędności energii, wyposażony jest w rozwiązania, które pomagają osiągnąć bardzo dobrą wydajność, przy stosunkowo niskiej częstotliwości pracy.

Pamięć podręczna drugiego poziomu o pojemności 2 MB zapewnia szybki dostęp do potrzebnych danych, a jednocześnie dzięki możliwości wyłączania bloków, zużywa mało energii, gdy dostępne jest tylko bateryjne zasilanie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: