Procesory

Wprowadzenie przez Intela linii Core 2 Duo rozpętało wojnę cenową z AMD, na której skorzystali przede wszystkim klienci. Dziś można kupić świetny procesor w rewelacyjnej cenie i mieć pewność, że za rok-dwa pozostanie odpowiedni do większości zastosowań.


Wprowadzenie przez Intela linii Core 2 Duo rozpętało wojnę cenową z AMD, na której skorzystali przede wszystkim klienci. Dziś można kupić świetny procesor w rewelacyjnej cenie i mieć pewność, że za rok-dwa pozostanie odpowiedni do większości zastosowań.

AMD Athlon 64 X2 3600+

Procesory
Jeden z najtańszych procesorów dwurdzeniowych dzięki przyzwoitej wydajności łatwo wygrywa w rankingach CPU z najlepszym stosunkiem wydajności do ceny. Pod tym względem jest bardzo zbliżony do dwurdzeniowego, najtańszego modelu Intela - Dual-Core E2140. Oba można przetaktować, ale w X2 3600+ wymaga to dużo większej wiedzy i lepszej płyty głównej niż Dual-Core. Zaawansowanych użytkowników to jednak nie powinno zniechęcić do podjęcia wyzwania. Athlon to model w najnowszej wersji z rdzeniem o roboczej nazwie Brisbane. Częstotliwość taktowania procesora wynosi 1,9 GHz, a pracuje on ze standardową dla układów AMD częstotliwością szyny systemowej 200 MHz. Wyposażony jest w 1 MB pamięci podręcznej, przydzielonej po połowie obu rdzeniom. Procesory X2 3600+ oferowane są w dwóch wersjach - starszej, wykonanej w technologii 90 nm, z rdzeniem Manchester (taktowanie 2 GHz), i testowanej przez nas Brisbane - 65 nm. Należy na to zwrócić podczas zakupu, bo różnica na korzyść nowszej wersji jest ogromna. Brisbane nie tylko zdecydowanie lepiej się przetaktowuje, lecz także ma dwa razy więcej pamięci L2 (Manchester tylko 512 KB).

Informacje Yamo

tel. 022 4296700

http://www.yamo.pl

Cena 215 zł

Intel Core 2 Duo E4400

Procesory
Tytuł Produktu Roku przyznaliśmy niedrogiemu, dwurdzeniowemu modelowi E4400. Częstotliwość jego pracy wynosi 2 GHz, a szyny systemowej 200 MHz (800 MHz efektywnie). Intel wprowadził niedawno na rynek nową linię produktów dwurdzeniowych, lecz zaliczamy je do serii Core 2 Duo, a nie Dual-Core. Zamieszanie z nazewnictwem jest niemałe. E4400 ma dwa razy więcej pamięci L2 niż Dual-Core (2, a nie 1 MB), współdzielonej przez dwa rdzenie. Układ wykonany jest w procesie technologicznym 65 nm, co oznacza, że ma sporo niewykorzystanej mocy. Wystarczy płyta główna pozwalającą na dokonanie podstawowych zmian napięcia rdzenia, FSB oraz szyny systemowej. Ponieważ mnożnik układu zablokowano na wartości 10, manipuluje się jedynie FSB i fabryczne 800 MHz można śmiało zwiększyć do 1066 MHz. Ta zmiana nie wymaga nawet podnoszenia napięcia rdzenia procesora - po chwili pracuje on już z taktowaniem 2,66 GHz i podobną wydajnością, jak kosztujący 799 zł model E6600. To jednak nie koniec. Zwiększając nieznacznie napięcie rdzenia (a bywa, że i to jest niepotrzebne) oraz częstotliwość taktowania FSB, łatwo można uzyskać częstotliwości około 3 GHz, a wtedy wydajność procesora zbliżona jest do wydajności CPU X6800, kosztującego 3400 zł.

Informacje Intel

http://www.intel.pl

Cena 420 zł

Intel Core 2 Extreme QX9650

Procesory
Procesor ten obecnie znajduje się na szczycie naszego rankingu wydajności. Nie zdecydowaliśmy się przyznać mu tytułu Produktu Roku ze względu na astronomiczną cenę, ale jeśli cię ona nie przeraża, a szukasz mistrza wydajności, to lepszego modelu nie znajdziesz. Core 2 Extreme QX9650 to procesor 4-rdzeniowy, wykonany w nowym procesie technologicznym 45 nm. Pod względem architektury jest bardzo podobny do modeli Core 2 Duo i Core 2 Quad, wykonanych w technologii 65 nm. Intel dodał w nowej serii kilka udoskonaleń, które zwiększają wydajność, m.in. 47 nowych instrukcji SSE4, wspomagających głównie obróbkę multimediów i przyśpieszających gry, z 8 do 12 MB zwiększono także pamięć podręczną drugiego poziomu. Nowy układ oszczędniej niż poprzednicy obchodzi się także z energią. Jest kompatybilny z płytami głównymi wyposażonymi w chipsety obsługujące szynę systemową 1333 MHz. Jego nominalna częstotliwość pracy to 3,0 GHz, lecz bez większych problemów, korzystając z typowego układu chłodzenia powietrzem, można podkręcić go do 4,0 GHz.

Informacje Intel

http://www.intel.pl

Cena 3550 zł