Procesory ARM Cortex-A77 i grafika Mali-G77 zwiększą wydajność nowych smartfonów

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale większość smartfonów dostępnych na rynku posiada procesor i kartę graficzną oparte na architekturze ARM.

ARM (Advanced RISC Machine) to architektura dla procesorów mobilnych typu RISC. Procesory tego typu znajdują się w praktycznie wszystkich smartfonach od układów Apple, przez Samsunga, aż po Huawei. ARM ogłosił następną generację procesorów Cortex oraz układów graficznych Mali, które mają zaoferować zwiększoną wydajność. ARM twierdzi, że nowy procesor Cortex-A77 powinien oferować wydajność porównywalną do dzisiejszych notebooków klasy średniej.

Procesory ARM Cortex-A77 i grafika Mali-G77 zwiększą wydajność nowych smartfonów

Źródło: techadvisor

Zarówno procesor Cortex-A77, jak i układ graficzny Mali-G77 pojawią się w smartfonach ze zmienionymi nazwami. Licencjobiorcy tacy, jak np. Qualcomm oferują procesory ARM z dostosowanymi parametrami technicznymi takimi, jak częstotliwość taktowania pod swoimi nazwami. Przykładowo flagowy Snapdragon 855 oparty jest na architekturze Cortex-A76.

Zobacz również:

  • Apple przegrało! Nowy Mac Pro nadal z procesorem Intela!
  • ARM prezentuje układy graficzne Mali-G710, G610, G510 oraz G310

Choć ARM nie opublikował żadnych szczegółów odnośnie specyfikacji technicznej nowej architektury procesorów oraz kart graficznych twierdzi, że Cortex-A77 może pochwalić się 20 procentową poprawą wydajności w zakresie wykonywania instrukcji na zegar (IPC) w porównaniu z Cortex-A76. Układ graficzny Mali-G77 ma zaoferować jeszcze większy 40 procentowy wzrost wydajności w porównaniu do Mali-G76, który stosowany jest w obecnie produkowanych smartfonach.

ARM pracuje również nad ulepszeniami w zakresie Machine Learning. W zeszłym roku ogłoszono projekt Trillium Machine-Learning. Obecnie został on udoskonalony. Wydajność energetyczna wzrosła ponad dwukrotnie. Procesor posiada obecnie 8 rdzeni i zapewnia do 32 TOP/s (trylion operacji na sekundę).

Projekt Thrillium podobnie, jak nowy procesor Machine Learning są projektowane z myślą o wykorzystaniu na rynku mobilnym. Docelowo mają służyć do wykrywania obiektów. Przykładowo wraz ze specjalnym oprogramowaniem będą one identyfikować przedmioty na pierwszym planie i rozmywać tło, aby uzyskać tryb portretowy naśladując efekt bokeh tworzony przez soczewki optyczne.