Procesory ARM. Czy staną się standardem w laptopach? [PORADNIK]

Apple zatrzęsło rynkiem po wprowadzeniu komputerów z procesorami ARM, a na urządzeniach z Windowsem 10 architektura ARM nadal jest jedynie ciekawostką. Czym charakteryzują się procesory ARM oraz czy wyprą w przyszłości klasyczne układy x86 produkowane przez Intela i AMD? Dowiedz się tego razem z nami.


W 2020 roku po raz pierwszy od wielu lat zmienił się rozkład sił na rynku procesorów komputerowych. Intel, który dotychczas pozostawał liderem na rynku został dogoniony przez swojego największego konkurenta - AMD. Dodatkowo Apple pokazało swojego asa w rękawie, czyli autorski procesor Apple M1 korzystający z architektury ARM.

Architektura ARM czy x86. Którą wybrać?

Architektura ARM czy x86. Którą wybrać?

Rok 2020 zapamiętamy na długo i nie chodzi tu o COVID-19

Gigant z Cupertino w czerwcu 2020 roku spowodował potężne trzęsienie ziemi w Intelu. Tim Cook przekazał, że w ciągu dwóch lat z komputerów Mac znikną procesory Intel x86. Po niecałym roku na rynku mamy już MacBooka Air, MacBooka Pro, Maca mini, iMaca oraz iPada Pro z autorskim układem Apple M1, a wszystko idzie zgodnie z planem.

MacBook Air 13 z procesorem Apple M1

MacBook Air 13 z procesorem Apple M1

Po tak dużych zmianach, które na rynku komputerów nie zdarzają się często należy zastanowić się co czeka nas w przyszłości.

Architektura ARM nie tylko dla smartfonów i tabletów

Czy architektura ARM dotychczas znana z niewielkich urządzeń przenośnych, systemów wbudowanych oraz elementów smart home trafi do komputerów na szeroką skalę?

Na początku cofnijmy się do 2017 roku. To właśnie cztery lata temu na rynku pojawiła się pierwsza generacja procesorów AMD Ryzen, które nawiązały równą walkę z układami Intel Core. Czerwoni nadrobili straty i wprowadzili innowacyjne układy, których skutecznie bronią się swoimi osiągami i unikalnymi technologiami.

Apple nie było pierwsze, ale wykorzystało pełen potencjał procesorów ARM

W tym samym roku amerykańska firma Qualcomm, którą znamy z produkcji procesorów ARM dla urządzeń mobilnych zaprezentowała pierwszy układ ARM dla komputerów z systemem operacyjnym Windows 10.

Zmodyfikowany Snapdragon 835 współpracujący z Windowsem 10 nie był idealny, ale utorował ścieżkę dzisiejszym komputerom Apple z procesorami Apple Silicon. Wydajność nie spełniała oczekiwań, występowały problemy z aplikacjami, a cena byłą za wysoka, ale Qualcomm Snapdragon 835 w komputerach miał szereg zalet. Mowa o natychmiastowym wybudzaniu się, pasywnej pracy, rewelacyjnych czasach pracy na baterii oraz możliwości implementacji modemu LTE, który działa nawet w trybie uśpienia.

Qualcomm w międzyczasie zaprezentował kolejne procesory ARM dla komputerów - Snapdragon SQ1, Snapdragon 8cx, 8cx Gen 2 oraz Snapdragon SQ2. Pojawiły się one w tablecie Surface Pro X produkowanym przez Microsoft.

Układ Snapdragon 8x

Układ Snapdragon 8x

Przez ponad 3 lata myśleliśmy, że procesory ARM w komputerach będą jedynie ciekawostką. Były nią do premiery pierwszych komputerów Apple z procesorami Apple M1. Konstrukcje te pokazały jaki potencjał drzemie w architekturze ARM. Nowe laptopy Apple na śniadanie zjadają swoich poprzedników oraz podobnie wycenioną konkurencję z procesorami Intel i AMD. W specyficznych zastosowaniach Mac mini za 3500 zł jest wydajniejszy od profesjonalnej stacji roboczej kosztującej kilka razy tyle.

Apple udowodniło, że na rynku jest miejsce dla komputerów korzystających z architektury ARM. Czy zachęci to konkurencję do produkcji podobnych konstrukcji?

Wszystko wskazuje na to wskazuje. Intel w odpowiedzi na procesory Apple M1 wprowadził certyfikację Intel Evo. Niebiescy podobnie jak AMD i Qualcomm pracują również nad własnymi układami ARM.

Jakie korzyści przyniosą nam nadchodzące komputery z procesorami ARM?

Surface Pro X

Surface Pro X

Jeszcze ciekawsze obudowy i lżejsze konstrukcje

Procesory ARM są mniejsze, lżejsze i wydajniejsze energetycznie. Dodatkowo w jednym układzie możemy umieścić również pamięć operacyjną i układ graficzny. Do tego wystarczy dołączyć niewielki dysk SSD wlutowany na płytę główna, aby znacząco ograniczyć wielkość całej konstrukcji lub wolne miejsce przeznaczyć na większy akumulator.

Dodatkowo komputery z procesorami ARM mogą być całkowicie pasywne, co udowodniła aktualna generacja MacBooka Air. Kto raz skorzysta z komputera chłodzonego pasywnie nie będzie już chciał wracać do konwencjonalnego chłodzenia z szumiącymi wentylatorami.

Wszystkie te elementy powodują, że komputery z procesorami ARM mogą być mniejsze, lżejsze oraz lepiej wykonane od odpowiedników z układami x86.

Nadchodzące modele laptopów z procesorami ARM będą idealnymi kompanami na dłuższe wyprawy. Sprawdzą się również podczas pracy z dowolnego miejsca, a wszystko dzięki zintegrowanemu modemowi sieci 5G i rewelacyjnym czasom pracy na baterii.

Ładowarka? Na weekend nie będzie potrzebna

Mówiąc już o czasach pracy na baterii warto zaznaczyć, że architektura ARM jest znacznie bardziej energooszczędna od architektury x86. Nie powinno nas to dziwić, ponieważ układy ARM projektowane były z myślą o urządzeniach ultraprzenośnych.

Dla przykładu Samsung Galaxy Book S korzystający z układu Snapdragon 8cx i pracujący pod kontrolą Windowsa 10 jest w stanie pracować na baterii nawet 25 godzin. Takiego wyniku nie uzyskamy na komputerze z procesorem x86 nawet w przypadku korzystania z dwóch akumulatorów.

Samsung Galaxy Book S

Samsung Galaxy Book S

Do porównania czasów pracy na baterii świetnie może posłużyć MacBook Air 2020 z procesorem Intel oraz Apple M1. Starsza konstrukcja z układem x86 pomimo identyczne baterii działa średnio o 6 godzin krócej.

MacBook Air 13 z procesorem Apple M1 oraz Intel Core. Znajdziesz różnicę?

MacBook Air 13 z procesorem Apple M1 oraz Intel Core. Znajdziesz różnicę?

Wydajność na zawołanie - energooszczędność w każdym momencie

Apple udowodniło, że procesory ARM mogą być wydajniejsze od konkurencyjnych układów x86. Wszystko zależy oczywiście od specyficznych przypadków, ale w większości zastosowań komputery z układami ARM są szybsze lub porównywalnie wydajne do odpowiedników z klasycznym procesorem x86.

Obecnie Qualcomm pracuje nad nowym układem, który zastąpi Snapdragona 8cx Gen 2 z 2020 roku, a Apple produkuje już chip M2. Procesory te spowodują, że zmiana architektury nie spowoduje spadku wydajności w naszych ulubionych programach.

Oprogramowanie. Tu przyda się solidny "tłumacz"

Architektura ARM korzysta z zupełnie innych instrukcji, co powoduje problemy z oprogramowaniem i kompatybilnością. W tym momencie możemy zastanawiać się dlaczego problem ten nie występuje na komputerach Apple. Fakt, nie uruchomią one Windowsa, ale wszystkie programy napisane na komputery Apple z procesorami Intel działają bez problemu. Wszystko dzięki programów Rosetta, który na bieżąco tłumaczy kod napisany z myślą o architekturze x86 na kod zrozumiały dla komputerów z procesorami ARM.

Rosetta

Rosetta

Podobny program potrzebny jest w systemie Windows. W teorii każdy program x86 powinien zadziałać, ale w praktyce nadal występują problemy z dostępnością programów na komputery korzystające z Windows 10 ARM.

Czy ARM oznacza upadek x86? Możliwe, że tak, ale jeszcze nie teraz

Jak widać komputery z procesorami ARM wyglądają świetnie, ale nadal nie są idealne. Producenci procesorów oraz sprzętu muszą jeszcze popracować nad kilkoma elementami, ale finalnie w przeciągu najbliższych miesięcy na rynku pojawią się świetne laptopy z procesorami ARM i nie chodzi jedynie o MacBooka Pro nowej generacji.

MacBook Air 13 z procesorem Apple M1

MacBook Air 13 z procesorem Apple M1

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem komputera z procesorem ARM spokojnie możesz kupić już MacBooka Air, MacBooka Pro, iMaca 24 lub Maca mini. To świetne urządzenia. W przypadku komputerów z Windowsem zaczekałbym jeszcze kilka miesięcy na premiery nowych urządzeń z szybszym procesorem od Qualcomma.

A jakie jest Twoje zdanie o układach ARM. Czy procesor z telefonu odnajdzie się w znacznie większym komputerze?