Procesory ARM ożywią rynek laptopów? Wydaje się, że tak!

Stagnacja na rynku laptopów może zostać przełamana wraz z nadejściem procesorów ARM, które pozwolą na konstruowanie lżejszych komputerów umożliwiających wielogodzinną pracę z dala od gniazdka elektrycznego.


Zbudowany w oparciu o architekturę ARM układ Qualcomm Snapdragon

Polecamy:

Zobacz też:

Procesory ARM mogą "namieszać" na rynku laptopów

Większość laptopów korzysta dziś z procesorów x86 Intela i AMD. W porównaniu do nich procesory ARM są mniejsze oraz bardziej wydajne energetycznie, co może pozwolić producentom na budowanie podobnych do tabletów laptopów korzystających z dotykowych wyświetlaczy.

ARM to pierwsza architektura mająca szansę zerwać więzy, którymi rynek PC oplatają procesory x86. Zdaniem firmy analitycznej IHS iSuppli, do 2015 roku procesory ARM będą pracowały w jednej czwartej wszystkich sprzedawanych komputerów PC. Szacunki konkurencyjnej firmy analitycznej - IDC - są w tym zakresie znacznie skromniejsze i mówią o "zaledwie" 15 procentach.

Zobacz również:

  • Jaki monitor do MacBooka? Przegląd najlepszych propozycji dla Mac z Apple M2/M1/M1 Pro/M1 Max/M1 Ultra
  • 10 najdziwniejszych laptopów w historii

Procesory ARM dominują obecnie na rynku tabletów i smartfonów, lecz pojawienie się systemu Windows 8, który będzie wspierał zarówno architekturę ARM jak i x86, może spowodować, że producenci zaczną się nimi interesować konstruując kolejne modele laptopów - powiedział Matthew Wilkins, główny analityk iSuppli.

Firmy takie jak Texas Instruments, Qualcomm i Nvidia zadeklarowały, że są zainteresowane budową układów ARM przeznaczonych dla laptopów. Warto też dodać, że w przyszłym roku w smartfonach i tabletach mają zagościć najnowsze procesory ARM Cortex-A15. Ponadto z nieoficjalnych doniesień wynika, że Asus szykuje 13-calowy notebook z wykorzystującym architekturę ARM układem Nvidii.

Jeff Clarke z firmy Dell podkreśla, że możliwość uruchomienia Windows 8 na komputerach zbudowanych w oparciu o różne architektury przełoży się na większą ilość opcji laptopów różniących się ceną i wydajnością. Niestety nie chciał powiedzieć, czy jego firma ma zamiar wprowadzić do swojej oferty sprzęt korzystający z procesorów ARM.

Przewidując zagrożenie ze strony układów ARM Intel poinformował, że w przyszłym roku udostępni procesory, które będą zużywały od nich mniej energii. Zaprezentował ponadto laptopy należące do nowej kategorii ultrabooków, które mają łączyć możliwości współczesnych laptopów z cechami charakterystycznymi dla tabletów. Trzeba tutaj też dodać, że w maju przedstawił przełomowy tranzystor 3-D Tri-Gate stanowiący podstawę 22-nanometrowego procesu technologicznego, w oparciu o który jeszcze w tym roku mają powstać nowe procesory Ivy Bridge.

Układy ARM i problemy

Oczywiście część analityków zwraca również uwagę na pewne przeszkody, które mogą stanąć na drodze procesorom ARM próbującym odebrać część rynku procesorom x86.

Zwracają np. uwagę na problem z wykorzystywanymi do tej pory przez użytkowników kilkuletnimi urządzeniami peryferyjnymi takimi jak drukarki i skanery, które nie wiadomo czy będą pozwalały na współpracę z laptopami korzystającymi z architektury ARM. Przecież nie każdy producent takiego sprzętu będzie się bowiem starał udostępnić nowe sterowniki.

Lepiej sprawa przedstawia się z zewnętrznymi systemami pamięci, które korzystają ze standardów USB. Jednakże rozwój nowych interfejsów komunikacji takich jak Intel Light Peak (obecnie zaadoptowany on został jedynie przez Apple oraz w niewielkim wymiarze przez Sony) może spowodować, że niektóre urządzenia pamięci masowej będą mogły współpracować tylko z laptopami korzystającymi z procesorów x86.

Zdaniem analityków mogą również wystąpić problemy z wydajnością układów ARM, które przecież będą musiały poradzić sobie z emulacją "ciężkich" programów x86 takich jak aplikacje biznesowe, czy gry.

Firma ARM utrzymuje, że ze względu na koszty oraz widmo ciężkiej konkurencji z procesorami x86, nie skupia się na rynku komputerów PC. Producenci komputerów naciskają jednak ARM, aby się na to zdecydowała. Kilka lat temu na rynku pojawiła się więc konkurencja dla netbooków z procesorami Intela w postaci pracujących pod kontrolą Linuksa i procesora ARM smartbooków, które jednakże nie odnotowały sukcesu.

Poza wspomnianymi problemami z wydajnością analitycy przewidują, że największym zagrożeniem w walce o rynek laptopów będą jednak wspomniane wcześniej ultrabooki, dzięki którym Intel ma nadzieję utrzymać dominację procesorów x86 oferując użytkownikom możliwość zakupu taniego ultraprzenośnego komputera z cechami charakterystycznymi dla tabletów oraz długim czasie pracy na baterii.

Czy laptopy zbudowane w oparciu o architekturę ARM z powodzeniem powalczą o rynek ze swoimi odpowiednikami korzystającymi z procesorów x86 okaże się za jakiś czas. Z pewnością jednak każda konkurencja może przynieść korzyści dla nas, czyli potencjalnych klientów zainteresowanych zakupem komputera przenośnego. Warto więc kibicować architekturze ARM.