Procesory Core 6 generacji - co warto o nich wiedzieć

Dzisiaj miała miejsce premiera procesorów Core 6 generacji o nazwie kodowej Skylake. Mimo niedawnej (bo niecałe dwa miesiące temu) premiery procesorów 5 generacji Intel funduje niemałą rewolucję patrząc przez perspektywę ostatnich dwóch lat. Co warto o nich wiedzieć? Jest co najmniej kilka ważnych faktów.

1. Potrzebna będzie nowa płyta główna - z układem Intel Z170

Procesory 6 generacji wymagają nowych płyt głównych z układem Intel Z170 i wykorzystują podstawką LGA 1151. Oprócz zmiany w gnieździe procesora zaszły zmiany jeśli weźmiemy pod uwagę sposób w jaki zasilany jest procesor. W przypadku procesorów 4 i 5 generacji płyty główne doprowadzały do procesora tylko jedno napięcie - a zintegrowane w nim obwody zasilające rozdzielały je sobie na kilka innych których wymagał procesor, pamięci oraz zintegrowany układ graficzny. W przypadku procesorów 6 generacji (Skylake) regulatory napięcia wróciły na płyty główne podobnie jak miało to miejsce w podstawce LGA 1155 i wcześniejszych.

Dla amatorów najszybszych dysków SSD dobra wiadomość - płyty główne z układem Z170 mają podłączone złącza M.2 bezpośrednio pod cztery linie PCI-Express 3.0 procesora. Wydajność tego typu dysków nie będzie już w żaden sposób ograniczona przez chipset. Procesor ma dodatkowe cztery linie zarezerwowane specjalnie do tego celu - więc nie ucierpi w żaden sposób wydajność karty graficznej w komputerze.

2. Aby skorzystać z nowych procesorów trzeba będzie też nowych pamięci DDR4

Na tą chwilę nie ma płyt głównych z gniazdem LGA 1151 obsługujących popularne obecnie pamięci DDR3. Oznacza to że trzeba kupić pamięci DDR4. Takie zestawy o typowej pojemności 2 x 4 GB są na dzień dzisiejszy około 30% droższe niż analogiczne zestawy pamięci DDR3. Mimo wcześniejszych plotek raczej nie będzie płyt głównych obsługujących pamięci DDR3, a jeśli już to nie z chipsetem Z170 tylko bardziej budżetowym. Nie chodzi też o typowe kości pamięci DDR3 pracujące z napięciem zasilającym 1,5 V - a o pamięci DDR3L pracujące z napięciem 1,2V. Kości tego typu na rynku desktopów są mało popularne, a te które mamy w dzisiejszych komputerach prawdopodobnie i tak by nie zadziałały.

3. Na starcie zaprezentowano tylko dwa najwyższe modele Core i5 oraz Core i7 przeznaczone do podkręcania

Pudełko procesora Core i7-6700K

Pudełko procesora Core i7-6700K

Na początek zaprezentowano tylko dwa nowe modele procesorów - Core i5-6600K oraz Core i7-6700K. Co ciekawe oba są tańsze od swoich bezpośrednich odpowiedników piątej generacji. Jednak biorąc pod uwagę koszt ewentualnej wymiany platformy ta zaleta nieco blednie. Nie ma jeszcze tańszych jednostek Core i3, Pentium oraz Celeron. Nie ma jeszcze także mobilnych wersji do notebooków, na nie trzeba jeszcze poczekać.

4. Nowe procesory są niewiele szybsze od poprzedników

W zależności od konkretnego testu nowe procesory są szybsze o 5% od swoich bezpośrednich poprzedników, oraz 10-15% w stosunku do odpowiedników czwartej generacji. To niewiele, ale jeśli na rynku pojawią się szybsze pamięci DDR4 różnica może się powiększać.

5. Atutem Core i5-6600K oraz Core i7-6700K są możliwości podkręcania

Procesory podkręcają się nieco lepiej niż jednostki piątej i czwartej generacji. Osiągnięcie częstotliwości taktowania na poziomie 4,9-5 GHz przy użyciu wydajnego systemu chłodzenia powietrzem jest możliwe. Co więcej do chłodzenia procesora można wykorzystać coolery kompatybilne ze starszymi gniazdami - LGA 1156, LGA 1155 oraz LGA 1150. Dodatkowo chipset Z170 umożliwia podkręcenie zegara bazowego procesora w znacznie większym zakresie niż w procesorach Core 2,3,4 i 5 generacji. Zwolennicy podkręcania powinni być usatysfakcjonowani.

Więcej szczegółów odnośnie tańszych jednostek desktopowych oraz o układach mobilnych dowiemy się zapewne podczas IDF który odbędzie się jeszcze w tym miesiącu w San Francisco.