Procesory Intel Broadwell 14nm trafią do Ultrabooków i tabletów pozbawionych wiatraków

Nowa generacja procesorów Intela o nazwie Broadwell wykonana w 14nm procesie technologicznym ma pozwolić producentom na stworzenie nowej generacji Ultrabooków i tabletów, które będą mogły korzystać z pasywnego chłodzenia.

Procesory z rodziny Intel Broadwell mogą zostać zaprezentowane już w przyszłym miesiącu podczas targów IFA 2014 w Berlinie, a producenci komputerów i tabletów wiążą z nimi olbrzymie nadzieje. Najciekawiej zapowiada się zupełnie nowy model o nazwie Intel Core M. Pozwoli on na stworzenie urządzeń pozbawionych aktywnego chłodzenia i może trafić na rynek jeszcze przed końcem 2014 roku. Procesory do komputerów stacjonarnych mają pojawić się na początku 2015 roku.

Nowe procesory Intel Broadwell dzięki 14nm procesowi technologicznemu, w którym zostaną wykonane, obniżą zapotrzebowanie tych podzespołów na energię. Pozwoli to na uzyskanie większej mocy obliczeniowej przy tym samym poborze prądu lub zmniejszenie poboru prądu przez procesory o około 25% bez utraty szybkości względem modeli z poprzedniej generacji.

Zobacz również:

  • Najlepsze oferty na procesory. Podpowiadamy, gdzie kupić najtaniej [21-03-2023]
Procesory Intel Broadwell 14nm trafią do Ultrabooków i tabletów pozbawionych wiatraków

W przypadku części z procesorów Intel zdecydował się na utrzymanie wydajności na poziomie rodziny Haswell i zmniejszeniu poboru prądu, co pozwoli na zbudowanie jeszcze cieńszych urządzeń bez skrócenia czasu pracy na baterii. Procesor Intel Core M z kolei ma cechować się poborem prądu na poziomie zaledwie 3-5 W, co pozwoli na wyeliminowanie wiatraków z obudowy tabletów i Ultrabooków.

Intel zaznacza, że nie każdy procesor Broadwell 14nm pozwoli na wyeliminowanie wiatraków, ale linia Core M stworzy szansę dla producentów OEM na zaprojektowanie takich urządzeń. Oprócz tego zastosowanie nowych układów mają być nieco szybsze od generacji Haswell, zwłaszcza przy porównaniu układów graficznych. Producent zapowiedział też wsparcie dla Direct X 11.2 oraz rozdzielczości 4K.