Procesory Intel Core 11 generacji Tiger Lake oficjalnie, a AMD ma problem

Nowe układy Tiger Lake są znacznie wydajniejsze od Ice Lake. Wiem, ponieważ miałem już okazję testować przedprodukcyjnego laptopa z Core i7-1165G7. Co nowego oferują procesory Core 11 generacji dla konstrukcji ultra przenośnych?


Niemal równo rok po pierwszej prezentacji procesorów Ice Lake i Comet Lake należących do dziesiątej generacji układów Core (zapoznaj się z naszą relacją z premiery) niebiescy zaprezentowali układy jedenastej generacji.

Intel pokazał procesory 11 generacji z kartami graficznymi Intel Xe, które są o kilkadziesiąt procent wydajniejsze od poprzednich układów Iris. Ponadto pojawia się nowa platforma Intel Evo będąca rozwinięciem Project Athena. Wraz z nią debiutuje druga specyfikacja techniczna tego projektu.

Acer Swift 5 z układem Tiger Lake

Acer Swift 5 z układem Tiger Lake

Na rynku lada moment pojawi się ponad 150 konstrukcji wyposażonych w procesory 11 generacji. Za produkcję odpowiedzialni będą topowi producenci OEM - Acer, ASUS, Dell, Dynabook, HP, Lenovo, MSI, Razer, Samsung oraz inni.

Drugi września 2020 roku to jeden z najważniejszych dni w tym roku dla branży Mobile. Po wielu miesiącach przecieków i plotek oficjalnie odsłonięto najnowsze układy Intel Tiger Lake, które nadrabiają straty względem najnowszych układów Ryzen 4000U/H. Po pierwszych testach mogę powiedzieć, że procesor Intel Core i7-1165G7 jest zauważalnie szybszy od AMD Ryzen 7 4700U.

Core i7-1165G7

Core i7-1165G7

Procesory Tiger Lake to układy o obniżonym TDP dedykowane ultra przenośnym konstrukcjom.

Do ich produkcji nadal wykorzystuje się 10 nm proces technologiczny, ale mowa o udoskonalonej technologii nazwanej przez Intela SuperFin. Ma ona za zadanie optymalizować zużycie energii i maksymalizować wydajność.

Intel Evo - Sensowne rozszerzenie Project Athena

Intel doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że obecnie laptop wygląda zupełnie inaczej, niż kilka lat temu. Nowa inicjatywa Intel Evo to ściśle określone specyfikacje projektowania komputerów przenośnych najwyższej jakości, które zapewnią jeszcze lepsze doświadczenia. Rozchodzi się o spełnienie specjalnych wymagań, które pozwolą otrzymać certyfikat Evo.

Procesory Intel Core 11 generacji Tiger Lake oficjalnie, a AMD ma problem

Jeszcze w tym roku pojawi się co najmniej 20 komputerów zgodnych z Intel Evo. Czym będą się charakteryzować?

Każdy komputer zostanie wyposażony w procesor Intel Core 11 generacji z kartą graficzną Intel Xe. Oprócz tego konstrukcje muszą spełnić wymagania KEI (Key Expereince Indicators) Project Athena. Aby otrzymać certyfikat Intel Evo komputer musi:

  • Wybudzać się w czasie krótszym niż 1 sekunda
  • Pracować co najmniej 9 godzin z dala od zasilacza (z ekranem Full HD)
  • Ładować się na 4 godziny pracy w czasie krótszym niż 30 minut

Dodatkowo laptopy Intel Evo zaoferują Thunderbolt 4 oraz kartę sieciową Intel Wi-Fi 6 (Gig+). Nie zabraknie wysokiej klasy głośników, kamerek internetowych oraz mikrofonów. Kluczem do sukcesu jest także wysokiej jakości obudowa i niska masa własna.

Tiger Lake oficjalnie - co wnosi 11 generacja układów Core?

Procesory Intel Tiger Lake to najnowsze, niskonapięciowe systemy SoC. Intel podczas projektowania poprawił wydajność kart graficznych, które obsługują wyświetlacze 8K HDR oraz do czterech wyświetlaczy 4K HDR. Nie zabrakło nowych standardów łączności z Thunderbolt 4 i USB 4 na czele. Poprawiono również nieco wydajność kart sieciowych oraz zaimplementowano sprzętowe wsparcie dla Dolby Vision.

Zrzut ekranu z CPU-Z

Zrzut ekranu z CPU-Z

Komputery z procesorami Tiger Lake mają działać na baterii nawet do 20% dłużej, niż modele z układami Ice Lake i starszymi.

Jakie procesory pojawią się na rynku?

Na premierę Intel przygotował łącznie 9 układów Core i3, i5 oraz i7. W sklepach pojawią się komputery z dwu oraz czterordzeniowymi procesorami Tiger Lake o TDP wynoszącym 7-15 W lub 12-28 W. Większość konstrukcji zaoferuje zwiększone TDP.

Poniżej dokładna rozpiska wszystkich nowych procesorów.

Rozpiska procesorów Intel Tiger Lake

Rozpiska procesorów Intel Tiger Lake

Jak widać na powyższej tabelce na rynku pojawią się również układy ze starszymi kartami graficznymi Intel UHD Graphics. Trafią one do tańszych konstrukcji. Każdy procesor obsługuje pamięć operacyjną DDR4. Mocniejsze układy z TDP na poziomie 12-28W posiadają wysokie częstotliwości taktowania, które bazowo sięgają nawet 3 GHz.

Jak Tiger Lake wypada w porównaniu z Ice Lake?

Na miesiąc przed premierą testowałem flagowy układ Core i7-1165G7. W okresie testów miałem też do dyspozycji podobnego laptopa z układem Core i7-1065G7. Różnica pomiędzy dwiema generacjami jest bardzo duża i zauważalna. W tym miejscu powiem jedynie, że wydajność graficzna wzrosła o kilkadziesiąt procent, a procesor również otrzymał sporo dodatkowej mocy.

Więcej informacji o wydajności znajdziesz w naszym teście procesora Intel Tiger Lake w przedpremierowym Acerze Swift 5.