Procesory Intel Core i7 również dopadł błąd bufora TLB?

Firma Intel potwierdziła występowanie błędu bufora TLB (Translation Lookaside Buffer) w swoich najnowszych procesorach z rodziny Core i7 - wynika z doniesień serwisu Fudzilla.com. Wart przypomnieć, iż podobna przypadłość dopadła w poprzednim roku układy AMD.

Wszyscy pamiętamy, jakie pod koniec poprzedniego roku problemy z buforem TLB (Translation Lookaside Buffer - służy do szybkiego odwzorowywania adresów logicznych pamięci wirtualnej na adresy pamięci fizycznej) miała firma AMD - dotyczyły one opartych na architekturze Barcelona procesorów Phenom/Opteron.

Okazuje się, iż główny gracz na rynku - Intel - podążył w ślady swojego konkurenta. W opublikowanym dokumencie na stronie 37 (można go znaleźć pod tym adresem - plik PDF) amerykański producent przyznał bowiem, że w bazujących na architekturze Nehalem układach Intel Core i7/Extreme Edition również występuje problem z TLB, co może prowadzić do "nieprzewidzianego zachowania systemu, takiego jak jego zawieszenie lub nieprawidłowe przetwarzanie danych".

Jedynym "lekiem" na wspomnianą "chorobę" jest udostępniona już przez Intela poprawka dla BIOS-u płyt głównych. Warto jednak w tym momencie przypomnieć, iż podobny patch wprowadzony przez firmę AMD powodował spadek wydajności "leczonych" procesorów.

Źródło: Fudzilla.com

Aktualizacja: 01 grudnia 2008 20:38

Na szczęście doniesienia serwisu Fudzilla.com okazały się wyssane z palca. Okazało się bowiem, iż wspomniany błąd nie istnieje, natomiast umieszczony w przytoczonym dokumencie zapis mówi jedynie o aktualizacji starego przewodnika dla programistów - Intel ostrzega w nim, iż wykorzystanie nieaktualnych instrukcji może grozić tym, o czym pisaliśmy wcześniej w artykule.

Przepraszam za wprowadzony zamęt i obiecuję, iż w przyszłości z większą ostrożnością będę podchodził do doniesień wspomnianego serwisu.

autor (KL)