Procesory Intela i AMD pomagają NSA szpiegować. Tak twierdzą eksperci

Eksperci ostrzegają, że amerykańska agencja NSA może korzystać z backdoorów w procesorach AMD i Intela.

Świat od tygodni dowiaduje się o kolejnych rozwiązaniach, które stosować miała NSA podczas inwigilacji internautów. Kolejną bardzo interesującą teorię na ten temat przedstawił ceniony w Dolinie Krzemowej ekspert Steve Blank, który w jednym z wywiadów przyznał, że byłby "bardzo zaskoczony", gdyby amerykańska agencja nie miała do dyspozycji specjalnie przygotowanych luk w układach produkowanych przez Intela i AMD. Opinię tę opiera m.in. na wcześniejszych wypowiedziach przedstawicieli NSA, którzy przyznali, że hacking za pośrednictwem backdoorów jest znacznie prostszy niż łamanie szyfrowania.

Teorię Blanka popiera inny z ekspertów, Jonathan Brossard, który przypomniał, że w poprzednim roku podczas konferencji Black Hat udowodnił istnienie prawie niewykrywalnych i praktycznie niemożliwych do załatania "tylnych drzwi" w procesorach AMD i Intela. Jego zdaniem firmy te mogą aktualizować mikrokod w niewielkiej część oprogramowania CPU, które jest aktualizowane wraz z aktualizacjami Microsoftu. I właśnie ten mikrokod może być wykorzystywany przez NSA. 

Czy ta teoria spiskowa nie jest jednak przesadzona? Z pewnością nie uważa tak rosyjska agencja Federal Guard Service odpowiedzialna m.in. za ochronę Władimira Putina, która po aferze ze Snowdenem poproszona została o powrót do używania elektrycznych maszyn do pisania...

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?