Procesory Intela w superszybkim pojeździe z napędem odrzutowym

Bloodhound Supersonic Car, pojazd napędzany silnikami odrzutowymi i mogący osiągnąć prędkość przekraczającą "barierę dźwięku", będzie wyposażony w intelowskie procesory Atom. Jednostki będą m.in. zarządzać pracą układów napędowych i wyświetlaniem informacji na ekranie w kokpicie kierowcy.

PC World Testy - procesory AMD i Intel

Projekt Bloodhound to zainicjowany w październiku 2008 r. projekt budowy pojazdu, który pobije rekord prędkości na lądzie.

Zobacz również:

  • AMD Ryzen 5 5600G - gdzie kupić procesor? Kompletna lista sklepów [aktualizacja 16.09.2021]

Rekord ten należy obecnie do maszyny Thrust SSC. W 1997 r. na pustyni Black Rock w Nevadzie pojazd ten rozpędzony został do 1227,985 km/h - prędkości większej, niż prędkość rozchodzenia się dźwięku w powietrzu (ok. 1225 km/h).

W projekcie Bloodhound czynnie uczestniczą ludzie odpowiedzialni za skonstruowanie Thrust SSC, w tym Andy Green, który zasiadał za jego sterami.

Prototyp pojazdu zaprezentowano w trakcie imprezy Farnborough International Airshow w Wielkiej Brytanii.

Bloodhound SSC

Układ Intel Atom

Bloodhound SSC mierzy 12,8 m długości, a jego masa to 6422 kg. Układ napędowy pojazdu składa się z silnika odrzutowego EJ200, inicjującego go 800-konnego silnika spalinowego oraz rakiety Falcon. Jak czytamy w opisie konstrukcji, dostępnym na stronie projektu, łączna moc tego układu ma wynieść 135 tys. koni mechanicznych, co jest porównywalne z mocą 180 silników stosowanych w bolidach Formuły 1.

Próba pobicia rekordu ma odbyć się w 2011 r. na pustyni Hakskeen Pan w Republice Południowej Afryki. Cel projektu to osiągnięcie prędkości 1609 km/h.

"Intel inside"

Koncern Intel został partnerem technologicznym projektu w listopadzie 2009 r. Z udostępnionych właśnie przez firmę informacji wynika, że w pojeździe Bloodhound SSC zastosowanych zostanie ok. ośmiu procesorów Atom, "podobnych do tych, jakie wykorzystywane są w netbookach". Trzy z nich będą odpowiadać za kontrolę pracy hybrydowego napędu pojazdu, jeden będzie przekazywał dane do kokpitu kierowcy, a pozostałe (w liczbie maks. czterech) mają stanowić część systemu sterowania.

Więcej informacji: Intel