Procesory Intela z groźną luką

Część procesorów Intela pozwala hakerom na przeprowadzenie skutecznego ataku na komputer. Wszystko dzięki luce w architekturze x86, która został wykryta dopiero po blisko 20 latach.

W architekturze x86 wykorzystywanej przez procesory Intela produkowane pomiędzy 1997 a 2010 rokiem (przed premierą Sandy Bridge) znajduje się bardzo groźny błąd - poinformował podczas konferencji Black Hat Christopher Domas z Battelle Memorial Institute. Haker może go wykorzystać, aby zainstalować rootkit w module zarządzającym procesorem (System Management Mode, SMM). Złośliwy kod nie musi się obawiać wykrycia ze strony narzędzi chroniących komputer i pozwala atakującemu np. na resetowanie BIOS-u, czy zainfekowanie systemu operacyjnego po jego ponownej czystej instalacji.

O luce poinformowany został już Intel, który pracuje nad aktualizacjami. Najważniejsze jest jednak, aby użytkownicy zdecydowali się na ich instalację, co w przypadku przestarzałych konstrukcji jest niestety raczej mało prawdopodobne.

Co z AMD?

Christopher Domas przyznał, że nie testował procesorów firmy AMD. Twierdzi jednak, że jest bardzo prawdopodobne, że one również oferują hakerom wspomnianą furtkę.