Procesory Intela z kolejną niebezpieczną luką. O jakie układy chodzi?

Intel znowu ma pod górkę. Odkryto nowy exploit, który działa na niezwykle popularnych procesorach sprzed kilku lat. Co ważne luka nie zostałą jeszcze przetestowana na nowych układach, które również mogą być niebezpieczne. Sprawdź, czy Twój komputer jest zagrożony oraz co robić.

Badacze i naukowcy z Uniwersytetu Illinois odkryli nową lukę w procesorach Intela, która powoduje, że układy są podatne na ataki typu side-channel.

Układy desktopów z rodziny Coffee Lake

Układy desktopów z rodziny Coffee Lake

Doktorant Riccardo Paccagnella, magistrant Licheng Luo oraz adiunkt uczelni Christopher Fletcher odkryli, że część procesorów Intela może zostać wykorzystanych do przeprowadzenia ataku hakerskiego.

Paccagnella przekazał w wywiadzie dla The Register, że jest to "pierwsza luka umożliwiająca atak korzystający z międzyrdzeniowych połączeń" w procesorach firmy Intel. Nowego typu ataku nie można zniwelować z wykorzystaniem istniejących mechanizmów ochronnych przed atakami typu side-channel.

W chwili obecnej naukowcy ciągle badają nowo odkrytą podatność. Szczegóły przekażą na konferencji USENIX Security 2021.

Wiadomo już, że atak działa na komputerach wyposażonych w procesory Intel 6 i 8 generacji. Mowa o niezwykle popularnych układach Skylake oraz Coffee Lake. Obecnie nie sprawdzono jeszcze, czy podatność istnieje na serwerowych procesorach Xeon.

Intel jest świadomy występującego problemu, ale jednocześnie nie przejął się zbytnio informacjami przekazanymi przez badaczy z Uniwesytetu Illinois.

Badacze przekazali Intelowi wskazówki, które pomogą zniwelować występowanie luki. W chwili obecnej niewiadomo, kiedy Intel wyda aktualizację mikrokodu.

Posiadacze komputerów z procesorami Skylake oraz Coffee Lake muszą czekać na wydanie aktualizacji. Na szczęście prawdopodobieństwo wykorzystania luki jest znikome.

Źródło: techradar.com