Procesory Nvidii w PlayStation 3

Firmy Sony Computer Entertainment i Nvidia Corporation poinformowały o prowadzeniu wspólnych prac nad wykorzystaniem zaawansowanych technologii graficznych w oczekiwanym przez graczy na całym świecie systemie rozrywki komputerowej o roboczej nazwie PlayStation 3. Firmy opracowują obecnie nowy układ graficzny, w którego skład wchodzą rozwiązania znane z najnowszych procesorów graficznych NVIDIA GeForce oraz rozwiązania systemowe SCE.

Podstawą tej współpracy jest ogólna, wieloletnia umowa licencyjna, na mocy której opracowywane rozwiązanie będzie stosowane w różnorodnych urządzeń z segmentu elektroniki użytkowej (m.in. w systemach rozrywki komputerowej i urządzeniach do szerokopasmowego przesyłania i odtwarzania multimediów.

"W przyszłości nastąpi połączenie systemów rozrywki komputerowej i przystosowanych do transmisji szerokopasmowej komputerów PC. Dlatego też uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie najnowocześniejszych technologii firm NVIDIA i SCE" - powiedział Ken Kutaragi, p.o. prezesa i dyrektor ds. operacyjnych firmy Sony Corporation oraz prezes i dyrektor generalny grupy Sony Computer Entertainment. "Nasza współpraca obejmuje nie tylko opracowanie układu graficznego, ale także różnych narzędzi do tworzenia grafiki oraz oprogramowania pośredniczącego (middleware), które są niezbędne do efektywnego tworzenia zawartości multimedialnej."

Nowy układ GPU będzie produkowany w fabryce firmy Sony Group o nazwie Fab2 w Nagasaki oraz w zakładzie OTSS (wspólna fabryka firm Toshiba i Sony). Układ ten będzie oparty na procesorze 'Cell' - zaawansowanym mikroprocesorze opracowywanym przez firmy IBM, Toshiba i Sony.


Zobacz również