Procesory Xeon wkrótce także do mobilnych stacji roboczych

Procesory Xeon Intela kojarzą się głównie z superkomputerami, wydajnymi serwerami oraz stacjami roboczymi. To ma się w niedalekiej przyszłości zmienić.

Serwis ZDNet donosi że procesory Xeon trafią także do mobilnych stacji roboczych już tej jesieni. Seria procesorów Xeon E3-1500M V3 ma opierać się na najświeższej architekturze Skylake - tej samej na której bazują zaprezentowane tydzień temu procesory Core szóstej generacji. Dokładnych szczegółów jeszcze nie znamy - ale należy się spodziewać więcej konkretów podczas tegorocznego IDF w San Francisco które odbędzie się już na dniach.

Mobilna stacja robocza firmy Eurocom

Mobilna stacja robocza firmy Eurocom

Do tej pory mobilne stacje robocze (bo laptopem ciężko to nazwać) firm takich jak Eurocom były budowane w oparciu o procesory Core oraz Xeon przeznaczone dla komputerów typu desktop. Maszyny te miały co prawda nawet sześć lub osiem rdzeni - ale nie pozwalały w praktyce na dłuższą pracę bez podłączonej ładowarki. Wytrzymywały w pełnym obciążeniu najwyżej kilkadziesiąt minut. Nowe procesory Xeon mają ten stan rzeczy zmienić, choć oczywiście nie należy się spodziewać by miały to być jednostki aż tak wydajne jak procesory dla maszyn stacjonarnych.

Logo

Logo

Już teraz wiadomo jednak że przenośne stacje robocze z nowymi procesorami będą obsługiwać serwerowe pamięci RAM z ECC, będą miały wsparcie dla korporacyjnej technologii zarządzania wieloma maszynami Intel vPro oraz będą obsługiwały interfejs Thunderbolt 3.0 umożliwiający podłączenie zaawansowanych macierzy dyskowych i monitorów naraz. To dla projektantów CAD i grafików dość ważne argumenty.