Procesory Yonah zmieniają nazwę

Procesory Yonah (Jonasz) mają w przyszłości zastąpić układy Pentium M. Intel zapowiedział, że będą nazywane zgodnie z nową terminologią, w której największy nacisk kładzie się na zużycie energii, a nie na częstotliwość taktowania.

Dwa rdzenie w procesorze Yonah

Dwa rdzenie w procesorze Yonah

Przypomnijmy, procesory Yonah to dwurdzeniowe układy o niskim poborze energii, które w przyszłości mają być stosowane w komputerach przenośnych i stacjonarnych (patrz artykuł:"Dwurdzeniowy Yonah dla notebooków: garść szczegółów"). Intel chce nadawać im następujące oznaczenia:

- "E" dla chipów zużywających więcej niż 50W

- "T" dla chipów zużywających od 25 do 49W

- "L" dla chipów zużywających od 15 do 24W

- "U" dla chipów zużywających mniej niż 14W.

Linię dla przeciętnego użytkownika domowego mają stanowić procesory z serii "T" - będą one taktowane częstotliwościami od 1,66 GHz do 2,33 GHz, za najtańszy model trzeba będzie zapłacić ok. 240 dolarów.

Układy "U" (ultra low voltage) prawdopodobnie pojawią się w trzech wersjach: U1500, U1200 i U1100. Ciekawostkę stanowi fakt, że dwa ostatnie modele będą wyposażone w tylko jeden rdzeń.

Najbardziej z nowych procesorów skorzystają użytkownicy komputerów z rodziny Media Center. Stosowane w nich bowiem obecnie wydajne chipy wymagają aktywnego chłodzenia, co sprawia, że komputery Media Center dość nieprzyjemnie szumią (patrz też artykuł: "XP Media Center PL w akcji!").


Zobacz również