Procesory i płyty główne

Rok 2003 nie jest rokiem megaherców, lecz rokiem technologii. AMD stawia na 64 bity, Intel na Hyper-Threading. Całkiem przy okazji pojawiają się wyższe częstotliwości taktowania.


Rok 2003 nie jest rokiem megaherców, lecz rokiem technologii. AMD stawia na 64 bity, Intel na Hyper-Threading. Całkiem przy okazji pojawiają się wyższe częstotliwości taktowania.

Rok procesorów, 2003, owocuje wreszcie innowacjami. AMD i Intel idą swoimi drogami, VIA i Transmeta przyglądają się bitwie gigantów z boku i wyszukują dla siebie nowe segmenty rynku, np. procesory do notebooków czy cichych komputerów domowych. Opiszemy nowe technologie i określimy rzeczywiste trendy. Dla większej przejrzystości podzieliliśmy artykuł na trzy części: AMD, Intel i procesory alternatywne firm VIA i Transmeta.

AMD - trendy

Trend 1. Procesory 64-bitowe

Procesory i płyty główne

Potężny element rozpraszający ciepło w Athlonie 64 optymalizuje wymianę ciepła z radiatorem.

W drugiej połowie roku AMD wprowadzi do sprzedaży w Polsce pierwszy procesor 64-bitowy do komputerów biurkowych. Athlon 64 opiera się na jądrze Clawhammer z tak zwaną architekturą x86-64. Według AMD, nowy procesor pracuje w grach 32-bitowych szybciej, niż Athlon XP z taką samą częstotliwością taktowania. W grach 64-bitowych wydajność ma być jeszcze lepsza, tyle że... takich gier jeszcze nie ma. Firma Epic jedyna w tej chwili pracuje nad 64-bitową łatą do "UT 2003". Ma ona podobno zwiększyć liczbę ramek o 20 procent, jednak na razie działa tylko z Linuksem. Ponieważ odpowiednia wersja Windows nie będzie raczej gotowa wcześniej, niż około połowy roku, dopiero wtedy też pojawi się odpowiednie uaktualnienie "UT 2003". Tak więc tryb 64-bitowy daje chwilowo raczej znikome korzyści graczom. Jeśli wierzyć plotkom, następca Athlona XP pojawi się na początek jako Athlon 64/3400+ z rzeczywistą częstotliwością taktowania 2,4 GHz i wydajnością, która ma być porównywalna do Pentium 4 taktowanego z częstotliwością 3,4 GHz. Pamięć cache L2 będzie miała niemal monstrualną wielkość 1 MB. Później ma być dostępna wersja ekonomiczna z pamięcią 256 KB. Poza tym - interfejs pamięci DDR (Double Rata Rate, przypominają pod względem technicznym przestarzałe już pamięci SDRAM, ale przesyłają dwa pakiety danych na takt i dlatego są szybsze) przenosi się z mostka północnego płyty głównej do samego procesora. Dzięki temu szybkość działania pamięci PC2700 (DDR333) jest większa, niż dotychczas. Nowe techniki, nowe gniazda - Athlon 64 jest mechanicznie i elektrycznie niekompatybilny z dotychczasowym Socket A i wymaga nowego gniazda o imponującej liczbie 754 styków. Pierwsze Athlony 64 będą produkowane w technologii 0,13 µm. W roku 2004 AMD pójdzie w ślady konkurencji i dzięki najnowocześniejszej technologii 0,09 µm uzyska częstotliwość taktowania powyżej 3 GHz. Być może, procesor (kryptonim San Diego) będzie obsługiwał również Hyper-Threading Intela, oczywiście pod zmienioną nazwą.

Trend 2. Nowy Athlon XP

Procesory i płyty główne

Nowe gniazdo AMD do Athlona 64 ma imponującą liczbę 754 styków.

Czas oczekiwania na Athlon 64 ma skrócić jeszcze raz odświeżony Athlon XP (kryptonim Barton). W przeciwieństwie do obecnego rdzenia Thoroughbred ma podwojoną - z 256 do 512 KB - pamięć cache L2 oraz przyspieszoną ze 166 do 200 MHz szynę systemową, przez analogię do oznaczeń pamięci DDR nazywaną FSB333 względnie FSB400. Ma to spowodować blisko 20-procentowy wzrost wydajności w grach. Chociaż Barton pasuje do Socket A, to ze względu na szybką szynę działa tylko z niewieloma płytami głównymi. Według najnowszych informacji, konieczna jest płyta nForce 2. Ale uwaga - nawet z tą płytą może być problem! Jeżeli planujesz zakup procesora Athlon XP Barton, sprawdź u producenta, czy twoja płyta będzie z nim współpracować.

Trend 3. Socket A zniknie pod koniec 2003

Athlon XP Barton jest ostatnim procesorem AMD do gniazda Socket A. Pod koniec 2003, jednak nie później niż w połowie 2004 firma porzuci pierwszą własną platformę. Oczywiście nie jest to jeszcze powód, żeby pozbywać się takiej płyty. Do końca 2003 roku Barton ma dojść do częstotliwości taktowania 3 GHz i bez problemu radzić sobie z takimi pożeraczami sprzętu, jak "Doom 3" czy "Unreal 2". Mapa rozwoju AMD informuje, że częstotliwość taktowania tego procesora może być dowolnie zwiększona, jeśli takie będą oczekiwania rynku.

Trend 4. Chipsety DDR 400

"Jeżeli przeczytałeś własny nekrolog, będziesz żył wiecznie". Trend w dziedzinie pamięci DDR nazywa się PC3200 (DDR400). Powodem jest nowy Barton, który może w pełni wykorzystać swój potencjał tylko z tymi szybkim układami pamięci. Ponieważ Intel również potrzebuje pamięci PC3200 do swoich nowych procesorów, oczekuje się, że forum standaryzacyjne Jedec zatwierdzi jeszcze w drugim kwartale oficjalną normę PC3200. Aktualnie dostępne moduły DDR400 firm Corsair i Gail nie spełniają tego standardu, więc z zakupem lepiej poczekać. Chipsety do Athlona i pamięci PC3200 dostarczają między innymi NVIDIA i SiS. Lider rynku, VIA, modyfikuje chipset KT400 na potrzeby procesorów z gniazdem Socket A - KT400A pojawi się na początku marca i będzie oficjalnie obsługiwał pamięci PC3200. Infrastruktura SiS, 746FX, również obsługuje PC3200, a ponadto standardowe funkcje, takie jak AGP 8x, FSB333 i USB 2.0. Wreszcie w handlu dostępne są płyty nForce 2 z wbudowanym układem GeForce4 MX. MSI sprzedaje K7N2G-ILSR z FireWire, LAN i Serial-ATA-RAID za 190 euro. Równe 20 euro mniej kosztuje K7NCR18G-Pro Leadteka bez Serial ATA. Zintegrowane z płytą układy 3D mogą zadowolić niedzielnych graczy, wszyscy inni potrzebują karty AGP. W wypadku płyty bez zintegrowanej grafiki, na przykład K7NCR18D-Pro2, zaoszczędzisz równe 50 euro, a dodatkowo uzyskasz gwarancję pracy z FSB400 (Barton) i dwa złącza sieciowe. Płyty z Socket 754 do Athlona 64 są już gotowe i czekają tylko na procesor. Gotowe projekty z chipsetami AMD, VIA, NVIDIA i SiS mają już między innymi Leadtek, MSI, Asus i Gigabyte. Według źródeł na Tajwanie, producenci testują próbne egzemplarze z prototypami Athlona 64, taktowanymi z częstotliwością 1,8 GHz.

Intel - trendy

Trend 1. Intel stawia na Socket 478

Intel wiernie trwa przy swoim aktualnym gnieździe Socket 478. Rzadko spotykana pewność ciągłości planów producenta sięga głęboko w rok 2004 i pozwala na spokojne zakupy. Możesz na przykład włożyć do nowej płyty stary procesor Pentium 4 1,8 GHz i poczekać z zakupem szybszego. To wręcz niezwykłe w wypadku Intela. W ostatnich latach firma zmieniała gniazda, jak rękawiczki.

Trend 2. Hyper-Threading dla wszystkich

Hyper-Threading, technologia polegająca na utworzeniu w jednym fizycznym jądrze dwóch wirtualnych procesorów, które dzielą między siebie zasoby FSB i pamięci cache L2, zwiększa wydajność równolegle wykonywanych aplikacji nawet o 116 procent. Możesz na przykład przekształcać film DVD na format DivX i jednocześnie bez problemów grać w "UT 2003". Technologia na razie jest dostępna jedynie w nieprzyzwoicie drogim (800 euro) produkcie Intela, Pentium 4 HT 3,06 GHz. Na szczęście jest tania w produkcji, ponieważ wymaga tylko nieznacznych zmian w strukturze procesora (nazywanej również jądrem procesora; w jądrze znajdują się jednostki obliczeniowe nowoczesnych procesorów. Pamięć pomocnicza, tzw. pamięć cache, zajmuje największą powierzchnię jądra procesora). Z tego powodu Intel zamierza wyposażyć w 2003 roku wszystkie procesory od 2,4 GHz w technologię Hyper-Threading. Wersja mapy rozwoju Intela - na użytek wewnętrzny - którą udało nam się zdobyć, przewiduje pewną dopłatę z tego tytułu; szacujemy ją na 50 euro. Jeżeli planujesz zakup procesora Intela, radzimy zaczekać na tańsze modele z technologią Hyper-Threading.

Trendy procesorów w pigułce

Wreszcie coś nowego! W roku 2003 nie liczą się megaherce, lecz technologia. W tej chwili trudno ocenić, co da zwycięstwo w wyścigu - 64 bity AMD czy Hyper- Threading Intela.

Model na wylocie: Athlon XP Barton to ostatni procesor do wysłużonego gniazda Socket A. Budżetowe procesory Duron i Celeron w dalszym ciągu tracą na rzecz modeli szczytowych.

PCWK radzi: To nie jest dobry moment na zakupy. Omijaj z daleka mało wydajne procesory biurowe Duron i Celeron!

Trendy płyt głównych w pigułce

Pamięć PC3200 (DDR400) wbrew oczekiwaniom staje się standardem u Intela i AMD. Nowoczesne płyty główne wyposażone są w nowoczesny interfejs napędów dyskowych Serial ATA.

Platformy SDRAM są na wymarciu. Irytujące - wiele kilkumiesięcznych zaledwie płyt głównych jest niekompatybilnych z oczekiwanymi procesorami z szybką FSB.

PCWK radzi: Pamięć SDRAM spowalnia nowoczesne procesory nawet o dwadzieścia procent. Zanim kupisz nową płytę główną, upewnij się, że będzie współpracować z upatrzonym procesorem.