Procesory i płyty główne

Spis treści

Trend 4. HyperTransport

Tę magistralę, łączącą mostek północny z południowym, stosowała dotychczas NVIDIA w chipsecie nForce. AMD w pełnym zakresie wdrożyło ją do swojej platformy procesorów 64-bitowych. HyperTransport łączy nie tylko procesor z chipsetem, ale również poszczególne procesory w konfiguracji wieloprocesorowej. Jest to jedna z najbardziej efektywnych magistrali systemowych spośród wszystkich dostępnych. Łączy wysoką wydajność (zarówno w znaczeniu przepustowości - maksymalnie 6,4 GB/s, jak również niewielkich opóźnień) z nieskomplikowaną konstrukcją, która upraszcza projektowanie płyt głównych. HyperTransport to rozwiązanie szeregowe. Problem podłączania różnych podzespołów (gniazd PCI, USB itd.) rozwiązano dzięki wykorzystaniu mechanizmu tuneli.

Trend 5. Zamieszanie z gniazdami

Procesory i płyty główne

Socket 754 (czyli gniazdo do Athlona 64) już wkrótce będzie przestarzałe. Podstawowy problem to niemożność współpracy z dwukanałowym kontrolerem pamięci.

AMD słynęło z niezwykle konserwatywnego podejścia do gniazd swoich procesorów. Przez kilka lat wykorzystywano niezmiennie Socket A, co stanowiło bardzo pozytywną przeciwwagę dla Intela, który gniazda swoich procesorów zmieniał w tym czasie kilkakrotnie. Wszystko wskazuje jednak, że tym razem AMD wywoła pewne zamieszanie.

Socket 754 nie pozwala na obsługę procesorów z dwukanałowym kontrolerem pamięci. Oznacza to, że w bardzo krótkim czasie płyty główne z tym gniazdem powinny przejść do segmentu tanich rozwiązań. Jest to o tyle irytujące, że na razie nowe procesory Athlon 64 do gniazda Socket 754 to wciąż rozwiązanie z górnego przedziału cenowego. Kupując dziś drogą maszynę tego typu, narażasz się na to, że w krótkim czasie zostanie ona przekwalifikowana do grupy rozwiązań klasy podstawowej, które trudno rozbudować.

Z kolei Socket 940 jest pozbawione tych problemów, ale dosłownie lada moment zostanie zamienione na... Socket 939. Istnieje ku temu racjonalny powód - nowe gniazdo będzie miało inne wyprowadzenie sygnałów, co ułatwi projektowanie płyt głównych z mniejszą liczbą warstw płytki drukowanej, a co za tym idzie, tańszych. Niestety, oznacza to, że dostępne dzisiaj płyty główne z Socket 940 już lada moment staną się przestarzałe.

Trendy w pigułce

Zalety

64 bity - czekamy tylko na właściwe oprogramowanie, ale pomysł jest świetny.

HyperTransport - prostsza konstrukcja płyt i superwydajność.

Wady

Zamieszanie z gniazdami - mamy nadzieję, że AMD szybko naprawi sytuację i znów przez kilka lat nie będzie modyfikować tego elementu.

Trendy Intel

Trend 1. Prescott

Procesory i płyty główne

Prescott do sprzedaży trafi najprawdopodobniej pod starą nazwą Pentium 4 i wyglądać będzie początkowo, jak jego poprzednik. Dopiero pod koniec przyszłego roku pojawią się wersje w nowej obudowie.

Jeden z najbardziej oczekiwanych procesorów Intela znany jest na razie pod kryptonimem Prescott. Według nie do końca jeszcze potwierdzonych informacji, w sprzedaży układ dostępny będzie jako Pentium 4. Tym samym nie potwierdziłyby się spekulacje, że producent zechce nazwać go np. Pentium 5 lub w jeszcze zupełnie inny sposób. Posunięcie takie byłoby całkiem uzasadnione, biorąc pod uwagę wprowadzone zmiany. Jest ich bowiem dużo.

Nowy układ wykorzystywać będzie około 100 milionów tranzystorów, czyli mniej więcej tyle samo, ile Athlon 64. Znacząca część tych tranzystorów zostanie wykorzystana na powiększenie pojemności pamięci podręcznej drugiego poziomu do 1 MB (w Pentium 4 - 512 KB). Sam procesor zostanie wyprodukowany w technologii 0,09 mikrona, która powinna pozwolić na osiągnięcie częstotliwości taktowania przekraczającej 5 GHz. Wśród innowacji wymienia się drugą wersję mechanizmu Hyper-Threading, który będzie mogła znacznie efektywniej niż dotąd wykonywać dwa wątki programu równolegle. Udoskonalono również mechanizm predykcji rozgałęzień. Jest to o tyle istotne, że przy obecnej architekturze Pentium 4 może dojść w pewnych okolicznościach do znaczącego obniżenia wydajności. Dzieje się tak, gdy mechanizm predykcji nie jest w stanie prawidłowo przewidzieć rozgałęzień i dochodzi do zablokowania potoku wykonawczego.

Jedną z najważniejszych zmian jest dodanie 13 nowych instrukcji, zebranych pod wspólną nazwą SSEIII. Wprowadzają one kilka istotnych udoskonaleń, m.in. w zakresie synchronizacji wątków, przetwarzania plików wideo czy konwersji liczb zmiennoprzecinkowych na całkowite. Dzięki tym nowym instrukcjom i większej pamięci podręcznej procesory Prescott powinny być szybsze od Pentium 4 nawet przy identycznym taktowaniu.

Skoro zaś jesteśmy przy taktowaniu. W 2004 roku możemy się spodziewać układów 2,8-3,8 GHz, przeznaczonych do podstawki Socket 478, czyli obecnie obowiązującej. Czy dojdzie do premiery najszybszej wersji, jeszcze nie wiadomo, natomiast najwolniejsze odmiany mają się pojawić nieco później, po premierze wersji 3,4 i 3,2 GHz. Bardzo istotną kwestią jest natomiast zgodność nowych układów z obecnie już dostępnymi płytami głównymi z chipsetami i865 oraz i875. Informacje z początku 2003 roku sugerowały, że zostanie zachowana pełna zgodność. Tymczasem obecnie wiele wskazuje na to, że starsze wersje tych płyt głównych nie będą mogły obsłużyć układów Prescott lub obsłużą tylko modele taktowane z najmniejszą częstotliwością. To oczywiście zła wiadomość dla osób, które w pierwszej połowie br. kupiły zaawansowane i drogie modele płyt głównych, pewne ich zgodności z przyszłymi rozwiązaniami.