Procesory i płyty główne

Spis treści

Trend 2. Nowe chipsety

Procesory i płyty główne

Express pozwala ustalać różne tryby pracy, od x1 do x16. Pozwala to lepiej wykorzystać dostępne pasmo.

Ponieważ chipsety i865 oraz i875 nie do końca spełniają wymogi stawiane przez najnowszy procesor Prescott, na przyszły rok planowana jest premiera rodziny nowych chipsetów, znanych na razie pod nazwą Grantsdale. Chipsety te będą stanowić podstawę do bardzo poważnej ewolucji (lub prawie rewolucji) w konstrukcji pecetów. Podstawowe parametry pozostaną na razie standardowe - częstotliwość taktowania magistrali wynosić będzie albo 533 MHz (układy Celeron) albo 800 MHz (Pentium 4). Innowacje tkwią jednak gdzie indziej. Grantsdale będzie obsługiwał nową magistralę PCI Express (garść szczegółów w części "Blefuj z głową") oraz nowe moduły pamięci DDR-II. Powinno to wprowadzić zupełnie nową jakość. PCI-Express nie tylko znacząco zwiększy szybkość przesyłania danych pomiędzy poszczególnymi komponentami, ale umożliwi również podłączanie urządzeń peryferyjnych w czasie pracy komputera. Co ciekawe, magistrala PCI Express zastąpi również złącze AGP, dzięki czemu cała architektura peceta zostanie zunifikowana i uproszczona. W pewnym sensie jest to powrót do źródeł, do czasów, gdy karty graficzne pracowały w slocie PCI.

Twórcy pamięci DDR-II wykonali również bardzo ważny krok we właściwym kierunku. Obecne moduły DDR praktycznie wyczerpują swoje możliwości, jeśli chodzi o dalszy wzrost ich taktowania. Tymczasem już na horyzoncie pojawiają się procesory, które będą się komunikować z systemem poprzez szynę 1066 MHz. Potrzebne są zatem nowe moduły pamięci, mogące pracować z efektywnym taktowaniem powyżej 1 GHz. Wymagania te spełnią właśnie moduły DDR-II, a przy okazji zaoferują kilka dodatkowych korzyści, m.in. niższy pobór mocy.

W drugiej połowie roku komputery z magistralą PCI Express oraz pamięciami DDR-II powinny się pojawić w pełnej gamie komputerów, od maszyn najbardziej zaawansowanych do podstawowych modeli.

Trend 3. Nowe opakowanie procesorów

W trzecim i czwartym kwartale 2004 roku pojawi się zupełnie nowa wersja opakowania procesorów Pentium 4, znana pod nazwą LGA775. Będzie to rozwiązanie, które pozwoli osiągnąć dużo wyższą częstotliwość taktowania, niż ta, na którą pozwala obecna obudowa i podstawka Socket 423. Według ostrożnych szacunków, z częstotliwością powyżej 5 GHz nie powinno być problemu. Nowa obudowa może się okazać jedną z najbardziej rewolucyjnych zmian, rozwiązując wiele obecnych problemów z emisją i odprowadzaniem ciepła, a także z eliminacją zakłóceń, powstających podczas przesyłania sygnałów w coraz bardziej skomplikowanej architekturze procesora. Gniazdo nowego procesora będzie się nazywać Socket T. Jeśli nosisz się z zamiarem zainwestowania w nowy komputer - zdecydowanie warto się wstrzymać jeszcze trochę, gdyż obecne rozwiązania już za kilka miesięcy mogą być już całkowicie przestarzałe.

Trendy w pigułce

Zalety

Prescott + Grantsdale + DDR-II + PCI-Express + LGA 775 - szykuje się prawdziwy skok jakości komputerów. Wierzymy, że zmiana ta dokona się szybciej, niż jakakolwiek wcześniej.

Wady

Procesory Celeron - wolne i za drogie.