Procesory jak nowe - ambitne plany AMD

Podczas konferencji T4, AMD ujawniło swoje plany odnośnie budowy i funkcji kolejnej generacji procesorów. Zapowiada się spora rewolucja.

O tym, że nowe procesory AMD mają być wielordzeniowe wiadomo już od dawna. Dostępne mają być wersje dwurdzeniowe, czterordzeniowe oraz ośmiordzeniowe, pozwalające na efektywne przetwarzanie wielu wątków jednocześnie. Obsługiwane rodzaje pamięci to DDR2, DDR3 i FB DIMM, a kontrolery RAM, AMD z pewnością wbuduje w jednostki obliczeniowe jak to ma miejsce w przypadku procesorów Athlon 64/FX i Opteron. Interfejsem komunikacyjnym ma być HyperTransport 3 oraz PCI Expres 2. Z ciekawostek warto wymienić także zaawansowane zarządzanie energię pozwalające procesorowi zredukować napięcie w momencie gdy nie jest wymagana jego pełna moc oraz technologie Presidio oraz Pacifica. Ta pierwsza to zaawansowany mechanizm bezpieczeństwa, a druga wirtualizuje peceta, tak, że jednoprocesorowa maszyna widziana jest przez system jako kilka niezależnych konfiguracji. Wszystkie te nowości mają trafić do procesorów AMD w ciągu 3-4 lat i zostaną wprowadzone do układów o kodowych oznaczeniach K9 i K10 (AMD 64 to generacja K8).

Najwcześniej powinniśmy zobaczyć wielordzeniowość w procesorach AMD 64. Już w połowie przyszłego roku gotowe mają być dwurdzeniowe procesory serwerowe, a w kilka miesięcy później podobne modele do komputerów typu desktop.


Zobacz również