Procesory przyszłego roku: plany Intela i AMD

Końcówka roku to doskonały czas by przyjrzeć się mapom drogowym procesorowych gigantów. Co w ostatnich miesiącach zaprezentowali nam najwięksi gracze na rynku? Jak Intel i AMD wyglądają w branży? Co firmy zaprezentują zaraz po sylwestrze? Zapraszamy do naszej zapowiedzi procesorów 2009 roku, w której znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Procesory przyszłego roku: plany Intela i AMD
Zanim wspomnę o planach na przyszłość, warto napisać o dwóch sprawach: procesorach Core i7 (Nehalem) oraz netbookach. Intel wprowadził na rynek układy Core i7 (Patrz: "Test: Core i7 - najszybszy, ale bez rewelacji"), które oferują obecnie najwyższą wydajność. Nie są to może jednostki rewolucyjne, czego niektórzy bez wątpienia oczekiwali, ale na pewno są najszybsze. W dodatku zestawy komputerowe sprzedawane z tymi układami kosztują od 1250 do 13 000 dolarów, więc wybór jest spory. Na początku, jak to z nowościami, nie jest tanio, ale w 2009 r. ceny spadną, jak i powiększy się oferta Nehalemów (obecnie dostępne są tylko 3 modele). Reasumując: Intel oferuje najszybszy procesor x86 na rynku i taki stan rzeczy utrzyma się przez dłuższy czas, później zaś ceny spadną i firma może liczyć na dużą sprzedaż tych jednostek.

Kolejna sprawa - netbooki. Zdecydowana większość tych niewielkich, tanich i niezwykle popularnych komputerków oferowana jest wraz z procesorem Intela, Atomem N270 (1,6 GHz). Daje to ogromną przewagę tej firmie. Okazuje się, że układy te mają doprawdy atomowe udziały w rynku. Zgodnie z IDC, w segmencie mobilnym ich udziały wynoszą aż 87,4 proc., kiedy zaś AMD może się cieszyć tylko z 11,5 proc., a VIA musi się zadowolić udziałem 1,2 proc. Netbooki z kolei kupowane są ostatnio coraz częściej, a to w dużym stopniu wpływa na przychody Intela. Wystarczy choćby spojrzeć na raport sklepu internetowego Amazon.com: na liście 10. najlepiej sprzedających się komputerów przenośnych aż 9 z nich to netbooki. Więcej informacji tutaj.

Co na to AMD? Cóż, firma krytykuje netbooki przede wszystkim za zbyt małe ekrany, oferujące niski komfort pracy, jak i słabą wydajność. Jej stanowisko w zakresie netbooków jest tym bardziej zaskakujące, że jeszcze w tym roku miał zadebiutować układ o roboczej nazwie Bobcat, adresowany właśnie do stosunkowo wolnych komputerów (netbookow i nettopów). Tak się jednak nie stanie i platformy dla netbooków doczekamy się w 2009 r. Poniżej plany AMD.

Mapa drogowa AMD: znaleźliśmy konsensus

Procesory przyszłego roku: plany Intela i AMD
Zacznijmy od zmiany nazewnictwa. W 2009 r. AMD zmienia "Phenomy" na "Phenomy II". W dodatku oznaczenia poszczególnych modeli zostaną uproszczone: zamiast pięciu, tylko trzy cyfry będą przypisywane do danej wersji układu.

Już 8 stycznia doczekamy się 45-nanometrowych, czterordzeniowych układów Phenom II X4 940 (3,0 GHz) i Phenom II X4 920 (2,8 GHz). Współczynnik TDP tych procesorów wyniesie 125 W, będą przystosowane do pracy z podstawką AM2+, jak i zaoferują 6 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3). Natomiast 9 lutego mają zadebiutować kolejne układy, tym razem pojawią się także trzyrdzeniowe wersje Phenomów o roboczej nazwie Heka. Doczekamy się następujących jednostek:

- Phenom II X4 925 (Deneb), 2,8 GHz, 6 MB cache L3

- Phenom II X4 910 (Deneb), 2,6 GHz, 6 MB cache L3

- Phenom II X4 810 (Deneb), 2,6 GHz, 4 MB cache L3

- Phenom II X4 805 (Deneb), 2,5 GHz, 4 MB cache L3

- Phenom II X3 720 (Heka), 2,8 GHz, 6 MB cache L3

- Phenom II X3 710 (Heka), 2,6 GHz, 6 MB cache L3

Powyższe układy mają być przystosowane do pracy z podstawką AM3, natomiast ich TDP wyniesie 95 W. Co więcej, w drugim kwartale 2009 na rynek trafi Phenom X4 945, taktowany zegarem 3,0 GHz, który zaoferuje odblokowany mnożnik - procesorem powinny zainteresować się przede wszystkim miłośnicy podkręcania. W przyszłym roku zadebiutują również procesory dwurdzeniowe Phenom II X2 (Regor) i trzyrdzeniowe Phenom II X3 600 (Rana). Na ich temat nie ma jeszcze zbyt wiele informacji.

Warto też wiedzieć, że wraz z pojawieniem się czterordzeniowych procesorów Phenom II X4, AMD wprowadzi kolejną platformę dla entuzjastów komputerów. Mowa o "Dragon", która zaoferuje narzędzie do optymalizacji sprzętu (Fusion), jak i parę innych programowych rozwiązań mających zwiększyć wydajność peceta. "Dragon" będzie się składać z kart graficznych Radeon HD 4800 i czterordzeniowych Phenomów II X4 45 nm. W tym samym czasie doczekają się premiery układy adresowane do komputerów biznesowych - będą to również Phenomy 45 nm, o roboczej nazwie Kodiak.