Procesory - wybierz coś dla siebie

Jednym z najtrudniejszych aspektów kupowania nowego PC lub wymiany procesora jest rozszyfrowanie zawiłych nazw, numerów poszczególnych modeli oraz przebrnięcie przez szczegółowe specyfikacje. I nieważne, czy procesor jest produkcji Advanced Micro Devices czy Intela - kupujący tak samo będzie musiał wgłębiać się w techniczne zawiłości. A jeśli weźmiemy jeszcze pod uwagę prędkość, z jaką dokonują się technologiczne zmiany w budowie procesorów (pierwsza generacja procesorów dwurdzeniowych pojawiła się w sklepach zaledwie w 2005 r., a już dziś niemalże opanowały rynek) - to staje się jasne, że świadomy wybór odpowiedniego procesora jest nie lada wyczynem.

Z nadejściem nowego roku wielu właścicieli firm i prywatnych użytkowników zastanawia się nad swoimi potrzebami sprzętowymi. Czy w 2007 warto kupić nowy komputer, czy może wystarczy wymiana kilku komponentów na nowsze? Analitycy i eksperci z branży komputerowej są ze sobą zgodni - w 2006 r. Intel wzmocnił swoją pozycję na rynku kosztem głównego konkurenta, czyli AMD. Latem Intel zadebiutował na rynku procesor Core 2 - i zebrał za niego świetne recenzje zarówno od zwykłych użytkowników, jak i redaktorów pism komputerowych. Procesory Core 2 Duo oraz Core 2 Extreme od konkurencji różnią się lepszą wydajnością, oszczędnością energii oraz zakresem temperatury pracy.

Czy to wszystko oznacza, że nie warto nawet zastanowić się nad produktami AMD? O nie! Wszystko zależy od twoich potrzeb; ponieważ może się okazać, że to kupno procesora AMD jest najlepszym rozwiązaniem.

Skorzystaj więc z naszej pomocy. Aby pomóc ci w ustaleniu, jakiego procesora potrzebujesz, przygotowaliśmy listę większości dostępnych na rynku procesorów Intela i AMD. Poszeregowaliśmy je w czterech kategoriach: te najbardziej wydajne, z wyższej półki cenowej, średniej klasy oraz najtańsze. W każdej z tych grup można znaleźć wiele procesorów różniących się cenami, co pozwoli na znalezienie tego jedynego - oferującego największe możliwości w rozsądnej cenie.

Dwa rdzenie to już przeszłość - procesory w roku 2007

Rok na rynku procesorów to szmat czasu. Kilkanaście miesięcy temu informowaliśmy was o pierwszych dwurdzeniowych procesorach Intela i AMD i pomimo początkowych sceptycznych opinii użytkowników na ich temat, obecnie ich możliwości pracy wielowątkowej wydają się doceniane przez większość z was. Tym razem producenci nie przespali swojej okazji i byli w stanie w krótkim czasie wprowadzić do oferty kilka serii dwurdzeniowych produktów, które choć pracujące z niższymi częstotliwościami taktowania niż część modeli jednordzeniowych, w codziennym użytkowaniu okazywały się wydajniejsze...

Zapowiada się zatem kolejny arcyciekawy rok konkurencji pomiędzy dwoma głównymi graczami na rynku procesorów, a liczba rdzeni w układach prawdopodobnie sięgnie ośmiu. Czytaj więcej o zapowiedziach Intela.

Co AMD przygotowuje na 2007 rok, i czy będą to produkty przygotowane do odparcia ataku błękitnego giganta? Czytaj więcej o procesorowych planach AMD.

W dodanych do tekstu tabelach zamieściliśmy zestawienia wybranych modeli procesorów Intela i AMD z uwzględnieniem specyfikacji technicznych. Podaliśmy też uśrednione ceny poszczególnych modeli w PLN (cena w dolarach oznacza, że dany model nie jest jeszcze dostępny na polskim rynku).

Najbardziej wydajne CPU

Z najnowszymi i najmocniejszymi procesorami jest trochę jak z najbardziej zaawansowanymi technologicznie samochodami - ich moc i wydajność po prostu powala. W tej kategorii podstawami rynku zatrzęsło ostatnio wprowadzenie "quadów" - procesorów czterordzeniowych. Komputer wyposażony w taki procesor to naprawdę wielozadaniowy potwór!

Kto powinien wziąć pod uwagę kupno czterordzeniowego CPU?

- osoby, które zawodowo (lub hobbystycznie) zajmują się obróbką zaawansowanych plików wideo;

- osoby potrzebujące bardzo wydajnych komputerów wykorzystywanych do pracy nad wielu zadaniami jednocześnie;

- entuzjaści wszelkich nowinek technologicznych, mniejszą wagę przywiązujący do ceny.

Wszystkim innym (wliczając do tej kategorii nawet wielu nałogowych graczy) powinien wystarczyć procesor z kategorii "średnia półka".

Aktualizacja: 13 lutego 2007 11:58

Ceny procesorów prezentowanych w powyższym tekście w ciągu ostatnich kilku dni uległy w przeważającej części zmianom - większość CPU produkowanych przez AMD potaniała, w niektórych przypadkach nawet o 30%. Aktualne informacje na temat cen procesorów można znaleźć w Barometrze Cen PCWK.