Procesory za dwa grosze

Wiosną tego roku AMD wprowadziło do sprzedaży procesory zawierające dwa rdzenie wykonane w tej samej strukturze krzemowej. Wszystkich testujących zaskoczyła dużą wydajnością i... wysoką ceną. Latem firma naprawiła błąd, prezentując model wolniejszy i odpowiednio tańszy.

Nowy procesor ma konkurować z najtańszym intelowskim procesorem Pentium D, kosztującym 1120 zł. Układ AMD w Polsce kosztuje około 1600 zł, zatem nie jest tani, sprawdźmy jednak, jakie wprowadzono zmiany, jaką oferuje wydajność i odnieśmy to do ceny układu.

AMD Athlon 64 X2 3800+ produkowany jest w fabryce w Dreźnie, w procesie technologicznym 90 nm, w którym powstaje większość układów tej firmy. W modelu 64 X2 3800+ zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania architektury procesorów, takie jak zintegrowany kontroler pamięci czy łącze HyperTransport. Zawiera 154 mln tranzystorów, które zajmują powierzchnię 147 mm2, obsługuje wszystkie listy poleceń, w tym SSE3, i przy napięciu zasilania 1,4 V wydziela maksymalnie 89 W energii w postaci ciepła.

Wydajny i zimny

Wspomniana wyżej mała emisja ciepła w połączeniu z funkcją Cool&Quiet pozwala na budowanie wydajnych, a jednocześnie cichych, energooszczędnych i niezawodnych komputerów. Po jej włączeniu napięcie zasilania procesora obniżane jest automatycznie do 800 mV, a częstotliwość redukowana do 800 MHz. W takim trybie komputer z procesorem X2 3800+ pozwala na spokojną pracę z aplikacjami biurowymi, prawie nie hałasując. Gdy jednak uruchomimy aplikacje wymagające najwyższej wydajności, takie jak program do edycji obrazu bądź nagrań wideo, wówczas częstotliwość zegara sterującego zwiększana jest do 2 GHz, a napięcie zasilające ustawiane jest na 1,4 V.

W osiągnięciu dużej wydajności pomaga procesorowi AMD zaawansowana architektura. Przełącznik krzyżowy pozwala skrócić czas dostępu do danych w pamięci podręcznej L2 drugiego rdzenia. Wspólny kontroler pamięci, zintegrowany w układzie, zapewnia najkrótsze opóźnienie pobierania danych z pamięci RAM. Procesory X2 korzystają z łącza HyperTransport o przepustowości 8 GB/s, dzięki czemu wydajnie komunikują się z pozostałymi elementami komputera.

Układy AMD wyposażone są w Kolejkę Żądań Systemowych (System Request Queue). Umożliwia ona przesyłanie danych między współpracującymi rdzeniami bez odwoływania się do powolnej pamięci operacyjnej.

64-bity w pełnej krasie

AMD Athlon 64 X2 3800+ efektywnie wykonuje również kod 64-bitowych aplikacji pod kontrolą Windows XP x64. W takim właśnie środowisku przeprowadzaliśmy nasze testy i posługiwaliśmy się - gdy to było możliwe - aplikacjami przystosowanymi do pełnego wykorzystania możliwości układu.

Testy w aplikacjach rzeczywistych, polegające na renderowaniu scen w programach POV-Ray czy Cinebench, model X2 3800+ wykonywał o 25 procent szybciej niż najtańsze Pentium D. Łączenie obrazów w jeden za pomocą funkcji Panorama Factory trwało o 22 procent krócej, WinRAR kompresował dane o prawie 10 procent szybciej.

Niestety, obecnie produkowane gry nie pozwalają na wykorzystanie zalet procesorów dwurdzeniowych, które uzyskują w nich wyniki zbliżone do osiągów procesorów jednordzeniowych pracujących z podobną częstotliwością. Jednak w testach syntetycznych, takich jak 3DMark05, w którym można rozdzielić zadania między oba rdzenie, procesor AMD Athlon 64 X2 3800+ okazuje się o prawie 10 procent lepszy od układu Intel Pentium D 820.

AMD Athlon 64 X2 3800+ ma szansę spopularyzować procesory sprawnie wykonujące jednocześnie dwa zadania. Jego cena jest w pełni uzasadniona wydajnością, a z dodatkowych zalet należy podkreślić zgodność z większością płyt głównych wyposażonych w złącze Socket 939, a także niewielkie zużycie energii.

cena ok. 1600 zł

Więcej: http://www.amd.pl


Zobacz również