Producenci DVD kontra UE

Komisja Europejska bada czy Chiny, Tajwan i Hong-Kong sprzedają w Europie płyty DVD po cenach poniżej kosztów produkcji. Dumping jest w UE, tak jak i w wielu innych miejscach na świecie, zakazany.

Komisja bacznie przygląda się importowi płyt DVD-R (DVD-Recordable) z Azji. Zainteresowanie praktykami producentów wywołała skarga złożona przez Komitet Producentów CD-R (CECMA), skupiająca europejskich wytwórców płyt DVD (należy do nich ponad 60% rynku w Unii).

Ilość i ceny importowanych produktów zmusiły europejskie firmy do obniżenia cen w swoich ofertach i "wpłynęły niekorzystnie" na europejski przemysł. W śledztwie, które potrwać może nawet 15 miesięcy, komisja zamierza zbadać różnice cenowe produktów na rynku azjatyckim i europejskim.

UE może nałożyć tymczasowe kary na producentów, które w późniejszym okresie mogą zostać przedłużone na 5 lat, jeśli większość z 25 członków Unii zaakceptuje wyniki dochodzenia.

Przedstawiciel tajwańskiej firmy Ritek Corp., jednej z największych producentów płyt CD i DVD w Azji, powiedział, że nie zostali oni poinformowani o wszczęciu śledztwa. Zapewnił jednocześnie, że jego firma jest przygotowana na odparcie zarzutów UE.


Zobacz również