Producenci matryc LCD ukarani za zmowę cenową

Spółki LG Display, Sharp i Chunghwa Picture Tubes przyznały się do zarzutów zmowy dotyczącej ustalania cen matryc LCD. Koncerny zapłacą łącznie karę w wysokości 585 milionów dolarów, z czego największy udział, bo aż 400 mln przypadnie LG. Grzywna nałożona została przez amerykański Departament Sprawiedliwości.

Południowokoreański LG Display przyznał, iż w zmowie cenowej dotyczącej sprzedawanych globalnie matryc LCD uczestniczył od września 2001 r. do czerwca 2006 r. Kwota, jaką ma do zapłacenia LG, to druga pod względem wysokości kara finansowa w historii departamentu.

Udział Sharpa w nałożonej karze wynosi 120 mln USD. Departament Sprawiedliwości ukarał japoński koncern za przystąpienie do zmowy cenowej na panele TFT-LCD sprzedawane firmom:

- Dell (monitory, komputery) - w okresie kwiecień 2001 - grudzień 2006

- Motorola (telefony Razr) - w okresie jesień 2005 - połowa 2006

- Apple (odtwarzacze iPod) - w okresie wrzesień 2005 - grudzień 2006.

Chunghwa, wytwórca paneli ciekłokrystalicznych z Tajwanu, zgodził się ponieść karę 65 mln USD.

Różnice w wysokości nałożonych na spółki kar wynikają z faktu, iż LG jest spośród nich największym sprzedawcą matryc LCD. LG ureguluje grzywnę w terminie 5 lat, zatem jej wysokość nie będzie mieć bezpośredniego wpływu na wyniki finansowe spółki.

Firmy ukarano w oparciu o przepisy obowiązującej w Stanach Zjednoczonych ustawy antymonopolowej (Sherman Act). Maksymalna wysokość kary przewidziana w ustawie wynosi 100 mln USD, jednak może ona zostać podniesiona do dwukrotności zysków osiągniętych w wyniku niezgodnej z prawem działalności lub dwukrotnej wysokości strat poniesionych przez ofiary takiego procederu.

Wartość rynku matryc LCD w 2006 r. szacowana była na 70 miliardów dolarów.


Zobacz również