Producenci obcinają zamówienia od Intela

Producenci komputerów przenośnych - w tym Acer, Dell i HP - obcięli zamówienia od Intela o 30 do 50 procent. Okazuje się, że zapotrzebowanie na nowe laptopy jest dużo niższe niż się spodziewano.

Jak podaje serwis Digitimes, cięcia w zamówieniach dotyczą zarówno procesorów, jak i chipsetów. Wydaje się, że spada popularność laptopów z jednordzeniowymi CPU - ale ten spadek nie przekłada się bezpośrednio na wzrost zainteresowania dwurdzeniowcami. Istnieją już bowiem laptopy z Core Duo, jednak koszt ich zakupu na razie skutecznie zniechęca wielu potencjalnych nabywców.

Krótko mówiąc: Core Duo zaczyna wypierać jednordzeniowe układy, a jednocześnie jest zbyt drogi, by się sprzedawał. Szacuje się, że dopiero planowana przez Intela na 28 maja obniżka cen może ponownie zachęcić do zakupów.

Mówi się również, że na spadek zainteresowania laptopami wpływa zbliżająca się premiera Windows Vista. Użytkownicy obawiają się mianowicie, że kupione obecnie maszyny nie będą w stanie funkcjonować poprawnie w 64-bitowej wersji systemu Microsoftu.


Zobacz również