Producenci samochodów zaczną produkować własne procesory

Według Gartnera czołowi producenci samochodów przymierzają się do produkcji własnych procesorów. Co to oznacza dla motoryzacji?

Samochody od kilku lat w praktyce są zaawansowanymi komputerami na kółkach. Część producentów z Teslą i Mcercedesem na czele już od kilku lat chwali się zastosowanymi podzespołami, które odpowiedzialne są za działanie systemów infotaiment. Wydajne procesory zintegrowane z algorytmami sztucznej inteligencji, szybkie dyski SSD i co najmniej 8 GB wbudowanej pamięci operacyjnej to już standard.

MBUX Hyperscreen firmy Mercedes
Źródło: mercedes-benz.com

MBUX Hyperscreen firmy Mercedes

Źródło: mercedes-benz.com

Analitycy Gartnera donoszą, że producenci samochodów mają zamiar rozszerzyć swoją działalność i rozpocząć produkcję autorskich procesorów. Mowa o układach podobnych do serii chipów Apple Silicon. Takie działanie pozwoli na większą kontrolę nad systemem infotaiment, mapami oraz łańcuchami dostaw.

Zobacz również:

  • Prześwietliliśmy temat samochodów elektrycznych - zobacz co warto wiedzieć!
  • Masz mały bagażnik? Z tym rozwiązaniem będziesz spakowany na każdą podróż

Według Gartnera od 5 do 10 czołowych producentów przygotowuje się już do projektowania i produkcji autorskich procesorów przeznaczonych do wykorzystania w samochodach.

Do sprawy odniósł się nawet sam wiceprezes Gartnera do spraw badań. Gaurav Gupta uważa, że w dobie pojazdów półautonomicznych, autonomicznych oraz zerwanych łańcuchach dostaw produkcja własnych procesorów jest nieunikniona. Dodatkowo sprawi ona, że systemy inforozrywki staną się bardziej dopracowane.

Również działania ze stron firm informatycznych, które zamierzają wprowadzić na rynek swoje własne auta sprawia, że konwencjonalni producenci coraz intensywniej myślą o stworzeniu specjalnych działów odpowiedzialnych za tworzenie podzespołów i systemów operacyjnych na potrzeby samochodów.

Niestety Gartner donosi również, że zmiana ta wywoła kolejne podwyżki cen. Średnia cena nowego pojazdu w 2025 roku wynosić będzie aż 50 tysięcy dolarów. Analitycy uważają, że sytuacja ta doprowadzi do wydłużenia cyklu życia samochodów i rzadszych wymian pojazdów.