Producenci układów pamięci łączą siły

Trudna sytuacja na rynku pamięci sprawiła, że czołowi producenci łączą siły, aby wspólnie stawić czoło kryzysowi. Firma Elpida Memory, największy japoński producent układów pamięci, rozpoczęła rozmowy zmierzające do utworzenia nowej grupy wytwarzającej półprzewodniki.

Elpida Memory rozpoczęła rozmowy z tajwańskimi firmami Powerchip Semiconductor oraz ProMOS Technologies. Ich celem nie jest doprowadzenie do fuzji, lecz utworzenie silnej grupy funkcjonującej na rynku półprzewodników. W skład nowego podmiotu wejdzie również Rexchip Electronics, przedsiębiorstwo joint venture utworzone w 2006 roku przez Elpida Memory i Powerchip Semiconductor.

Planowane posunięcia stanowią odpowiedź na trudną sytuację na rynku układów pamięci. W 2008 roku był on wyceniany na 28,8 miliarda USD. Analitycy z UBS AG twierdzą, że w 2009 roku jego wartość spadnie do 24,9 miliarda USD. Kryzys finansowy i związane z nim zmniejszone zapotrzebowanie na komputery doprowadziły do znaczącej redukcji cen układów pamięci. Utworzenie nowej grupy ma pozwolić na zmniejszenie kosztów. Umożliwi ono także skuteczniejszą rywalizację z Samsungiem, który jest liderem rynku półprzewodników.