Producent mks_vir ogłosi upadłość i zmieni nazwę

W najbliższych miesiącach rozpocznie się nowy rozdział w historii spółki MKS, producenta oprogramowania antywirusowego. Firma przed końcem 2010 r. ogłosi upadłość i zmieni nazwę. "Mimo, iż 'stan upadłości' nie brzmi optymistycznie, jest normalną praktyką firm, mającą na celu ochronę wierzytelności podmiotu" - uspokaja prezes spółki, Mateusz Sell. MKS zamierza bowiem w dalszym ciągu rozwijać aplikację mks_vir.

Spółka wystosowała oficjalny komunikat, w którym informuje o swoich planach na nadchodzące miesiące. Czytamy w nim, że decyzja o ogłoszeniu upadłości i zmianie nazwy została spowodowana zamiarem "oddzielenia rozwoju produktu i firmy od ciągnących się postępowań sądowych".

Spółka MKS została założona w 1996 r. przez Marka Sella. Od śmierci założyciela w 2004 r. MKS był uwikłany w postępowanie spadkowe i rozprawy sądowe z konkurencyjną spółką ArcaBit, założoną przez byłych pracowników firmy.

Zobacz również:

  • Lista niebezpiecznych aplikacji na Android. Tych aplikacji nie instaluj! [27.07.2021]
  • Recenzja: Tenda AC10 - test taniego routera z atrakcyjnym designem

Do ArcaBit odszedł m.in. były prezes MKS, Włodzimierz Banaszak, którego MKS oskarżył o kradzież kodu źródłowego oprogramowania mks_vir (skopiowany kod miał trafić do aplikacji antywirusowej ArcaVir). Wg MKS były prezes miał też działać na szkodę spółki, zawierając z ArcaBitem (w którym większość udziałów należała do jego żony) niekorzystne dla MKS umowy. W odpowiedzi ArcaBit ze swoimi roszczeniami również wstąpił na drogę sądową, domagając się zwrotu zaległych należności wynikających z zawartych umów.

Odciąć się od historii

W świetle tych wydarzeń jedyną uzasadnioną decyzją stało się założenie nowej spółki - podkreśla Mateusz Sell, syn Marka Sella, obecny prezes MKS. Przekonuje on, że postawienie firmy w stan upadłości pozwoli zabezpieczyć roszczenia wierzycieli "bez negatywnego wpływu na użytkowników i partnerów firmy MKS, zaś założenie nowej spółki umożliwi firmie skupienie się na rozwoju i ekspansji poza granice kraju." "Planowana zmiana nazwy jest również podyktowana chęcią wejścia na rynek USA, gdzie istnieje firma MKS, o podobnym do naszego profilu działalności" - dodaje Sell.

Przekształcenia strukturalne spółki nie wpłyną negatywnie na rozwój aplikacji mks_vir - zapewnia Sell. Obecnie finalizowane są prace na nową wersją oprogramowania, jak również prace koncepcyjne nad wydaniem przyszłorocznym. "W trakcie zmian jest też strona www i interfejs programu. Wszystkie wersje mks_vir będą stale aktualizowane, a użytkownicy będą przez cały czas mieli dostęp do wykwalifikowanego zespołu doradczego " - mówi przedstawiciel spółki.