Produkcja iPada kosztuje 260 dolarów

Według wyliczeń serwisu iSuppli łączna cena użytych w komponentów w najprostszym modelu iPada wynosi zaledwie 260 dolarów. Różnica między kosztami produkcji a cena rynkową wynosi 239 dolarów.

iSuppli, firma badawcza zajmująca się rynkiem elektroniki policzyła, ile kosztuje iPad. Po dodaniu do siebie kwot jakie trzeba wydać na podzespoły, z których jest zbudowany tablet Apple'a wyszło dokładnie 250 dolarów. Po dodaniu kosztów produkcji wynoszących niecałe 10 dolarów daje to kwotę 260 dolarów. Analitycy iSuppli przeanalizowali najprostszy model iPada - Wi-Fi z 16 GB, który jest sprzedawany w cenie 499 dolarów.

Najcenniejszym elementem tabletu jest wyprodukowany przez LG wart 65 dolarów wyświetlacz. Dotykowa nakładka produkcji Winteka kosztuje 30 dolarów. Ceny użytej w urządzeniu pamięci Flash oraz akumulatorów to odpowiednio 29,50 oraz 21 dolarów.

Za obudowę do iPada trzeba zapłacić 7,50 dolara. O niecały dolar droższy jest moduł WiFi, który kosztuje 8,50 USD. Stosunkowo tani jest procesor użyty w . Produkujący go Samsung za jedną sztukę liczy sobie 19,50 dolara.

iSuppli szacuje nie tylko iPada

iSuppli już w lutym tego roku starało się ocenić koszt produkcji tabletu Apple'a, o czym informowaliśmy w materiale "Tyle kosztuje wyprodukowanie iPada" Jednak wówczas dokonano wirtualnego rozłożenia tabletu na części, bowiem urządzenie nie było jeszcze w sprzedaży. iSuppli niewiele pomyliła się wówczas w ocenie kosztów produkcji, podając kwotę 229,35 dolarów za sztukę.

Podobne porównanie dla innego produktu Apple'a - iPhone'a 3G S iSuppli przygotowało latem ubiegłego roku. Z przeprowadzonej wówczas analizy wynikało, że koszt wyprodukowania jednego urządzania, po zsumowaniu kosztów robocizny i materiałów wyniósł 178,96 dolara.

W pierwszym dniu sprzedaży Apple znalazł nabywców na 300 tys. egzemplarzy swojego tabletu. Jednocześnie w internetowych sklepach Apple'a klienci kupili ponad milion przeznaczonych dla niego aplikacji oraz ćwierć miliona elektronicznych książek.