Produkt roku 2003 - oprogramowanie

W tegorocznej edycji plebiscytu Produkt Roku w dziale "Oprogramowanie" nominowano ponad 370 produktów w 62 kategoriach. I tu również ponad połowa (dokładnie 186) zdobyła medale.


W tegorocznej edycji plebiscytu Produkt Roku w dziale "Oprogramowanie" nominowano ponad 370 produktów w 62 kategoriach. I tu również ponad połowa (dokładnie 186) zdobyła medale.

W wielu kategoriach wygrały pewniaki (czego przykładem jest spektakularna supremacja programów Adobe), w wielu, zwłaszcza mniej popularnych i z przewagą produktów niekomercyjnych, wyniki odzwierciedlają raczej aktualną modę i trendy, ewentualnie świadomość marki, a dopiero potem jakość. Zdecydowana większość nominowanych programów była poddawana próbom lub oceniana w przeglądach redakcyjnych (niektóre, niestety, tylko w wersjach testowych), większość również była w takich wersjach zamieszczana na naszych płytach CD/DVD. To właśnie pozwala przyjąć za wiarygodne wyniki głosowania naszych Czytelników, w odróżnieniu od innych plebiscytów, w których głosujący musieli niejednokrotnie głosować na... opinie dziennikarzy!

Chyba że mieli produkt od nas - na płytach PC Worlda...

Akcesoria HTML

Największą sympatię użytkowników zdobyło narzędzie do tworzenia dynamicznego menu strony WWW DHTML Menu Builder. Jego obsługa nie wymaga znajomości HTML. Tworzony kod jest w pełni kompatybilny z przeglądarkami Internet Explorer oraz Netscape. Jeśli piszesz w HTML-u, musisz mieć to narzędzie. Na drugie miejsce zasłużył walidator HTML, który pozwala poradzić sobie ze zgodnością kodu o wiele szybciej niż serwisy sieciowe. Nowa wersja dodatkowo obsługuje XHTML oraz WML. Postanowiliśmy wyróżnić trzecim miejscem bardzo wygodne narzędzie również do wizualnego tworzenia menu strony internetowej w DHTML-u. Moduł podglądu umożliwia obserwowanie nanoszonych zmian. Program współpracuje z najpopularniejszymi przeglądarkami internetowymi.

Produkt roku 2003 - oprogramowanie

Antyspam

Produkt roku 2003 - oprogramowanie

Norton AntiSpam 2004

Programy z tej kategorii powoli stają się częścią grupy aplikacji "obowiązkowych", instalowanych praktycznie w każdym komputerze podłączonym do Internetu.

Z tego powodu nie powinno dziwić zdecydowane zwycięstwo Norton AntiSpam 2004, który w pojedynku z innymi produktami miał dwa mocne atuty - znakomite możliwości oraz dwa sposoby dystrybucji (jako element pakietu Norton Internet Security 2004 i samodzielna aplikacja). Niewątpliwym sukcesem jest drugie miejsce programu SpamPal 1.5.

Jego wyjątkowa popularność jest namacalnym dowodem na to, że oprogramowanie darmowe bardzo często nie ustępuje jakością płatnym aplikacjom i może swobodnie z nimi konkurować.

Produkt roku 2003 - oprogramowanie

Antywirusy

Produkt roku 2003 - oprogramowanie

Symantec Norton AntyVirus 2004 PL

Pierwsze miejsce pakietu Norton AntiVirus 2004 PL nie zaskakuje, znacząca jest natomiast przewaga nad konkurencją. Sztandarowy produkt Symanteca zdobył prawie połowę wszystkich głosów. Niespodziankę sprawił debiutujący w polskiej wersji McAfee VirusScan 7 firmy Network Associates. Antywirusy serii McAfee są znane od dawna, a to, że doczekały się wreszcie porządnej kampanii marketingowej, polskiej wersji językowej i są dostępne dla każdego, zdecydowanie pomogło programowi VirusScan 7 sięgnąć po srebro. Brąz dla mks_vir to po raz kolejny dowód zaufania wystawiony tej całkowicie polskiej produkcji, której początki sięgają czasów, gdy pierwsze komputery PC zawitały do Polski.

Produkt roku 2003 - oprogramowanie

Archiwizery

Okazuje się, że przyzwyczajenie jest drugą naturą użytkownika komputera. Nie test według obiektywnych kryteriów, lecz popularność i sława, skądinąd zasłużona, dały WinRAR-owi pierwsze miejsce. Na korzyść zwycięzcy przemawia na pewno jego fenomenalna szybkość działania, którą bije na głowę całą konkurencję. Nie da się również zaprzeczyć, że każda kolejna wersja tego programu budzi wyjątkowe ożywienie wśród internautów. PowerArchiver, który najlepiej wypadł w teście PC Worlda, tym razem nie sprostał nie tylko WinRAR-owi, ale i niewątpliwemu klasykowi gatunku, jakim jest okienkowy prekursor, czyli WinZip.

Produkt roku 2003 - oprogramowanie