Produkt roku 2003 - sprzęt

Spis treści

Procesory desktop

To była jedna z najbardziej "gorących" kategorii sprzętowych w tym roku. Pojedynek Intela i AMD wszedł w fazę kulminacyjną. Wśród premier szczególne znaczenie ma nowa linia 64-bitowych procesorów AMD, która wyznacza moment przejścia z przetwarzania 32-bitowego na 64-bitowe. Athlon 64 FX to procesor niezwykle wydajny, choć pełnię jego możliwości zobaczymy dopiero za jakiś czas, gdy pojawią się 64-bitowe systemy operacyjne do zastosowań domowych. Tymczasem jeszcze szybszy jest układ, który zajął drugie miejsce - Pentium 4 3,2 GHz Extreme Edition. Pod tą nazwą kryje się Xeon, wciśnięty w obudowę Pentium 4. Różnica w stosunku do zwykłego Pentium 4 to dodatkowe 2 MB pamięci podręcznej.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Procesory mobilne

W tej kategorii nie było żadnej walki o pierwsze miejsce - zwycięzca w pięknym stylu powalił na deski wszystkich konkurentów. Centrino faktycznie wyróżnia się zarówno energooszczędnością, jak i zadziwiającą wydajnością przy przeciętnym taktowaniu. Zawdzięcza to wielu optymalizacjom, specjalnie pod kątem pracy w komputerach przenośnych. Ponadto otrzymało gigantyczne wsparcie marketingowe i było chyba jedną z najszybciej zaakceptowanych przez rynek nowości. Zdobywca drugiego miejsca, procesor AMD, zdobył trzy razy mniej punktów, co jest wynikiem wymownym. Trzecie miejsce zajął procesor mobilny, ale innego typu - przeznaczony do coraz wydajniejszych urządzeń typu PDA.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Procesory serwerowe

Druga kategoria procesorów, w której zwycięża AMD. Co ciekawe, zwycięża praktycznie tym samym układem, gdyż opisany wcześniej Athlon 64 FX to właściwie Opteron z inną naklejką. Opteron zaś wybrany został jako najlepszy procesor serwerowy. Z całą pewnością jego potencjał jest duży. Oferuje przetwarzanie 64-bitowe, co w przypadku serwerów może mieć olbrzymie znaczenie. Jednocześnie jednak jest zgodny z kodem 32-bitowym, dzięki czemu nie trzeba uruchamiać na nim specjalnych, bardzo drogich wersji aplikacji. To jest właśnie problemem drugiego 64-bitowego procesora na podium - Itanium 2. Wprawdzie ma olbrzymią wydajność, ale brakuje zgodności z architekturą x86.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Projektory kina domowego

Produkt roku 2003 - sprzęt

Panasonic PT-AE300

Panasonic PT-AE300 jest szerzej znany pod nazwą handlową Orka HD. To druga generacja kinowych projektorów japońskiego koncernu, edycja w pewien sposób przełomowa, bo utrzymując niską cenę urządzeń, zdecydowanie zwiększono ich możliwości i - co najistotniejsze - diametralnie poprawiono jakość obrazu. Przełomu dokonał specjalny układ optyczny, w którym zastosowano filtr umieszczony bezpośrednio przed obiektywem. Podwaja on liczbę pikseli w pionie i poziomie, powodując, że na obrazie z projektorów LCD przerwy pomiędzy pikselami praktycznie nie występują. Panele, oczywiście, mają proporcje 16:9, a kolejne niezaprzeczalne zalety tego urządzenia to cicha praca i długi okres żywotności lampy (5 tys. godzin).

Produkt roku 2003 - sprzęt

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: