Produkt roku 2003 - sprzęt

Spis treści

Aparaty cyfrowe (tanie)

Rok 2003 był przełomowy, jeśli chodzi o najtańsze aparaty cyfrowe. Przestały być tylko "samodzielnymi" kamerami internetowymi. Wyposażone w kolorowe wyświetlacze LCD, a nawet optykę z autofokusem lub zoomem, stały się pełnowartościowymi aparatami fotograficznymi. Takim urządzeniem jest zwycięzca nie tylko tego rankingu, ale także publikowanego w ubiegłym roku testu tej grupy urządzeń. Photon 33 dysponuje obiektywem ze zmienną ogniskową i autofokusem oraz matrycą o rozdzielczości wynoszącej 3 miliony pikseli. Tuż za nim znajduje się aparat o znacznie mniejszych możliwościach optycznych i dwumilionowej matrycy. Połowę mniej głosów zdobywa porównywalny z cyfrówką Creative'a produkt firmy Media-Tech.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Aparaty cyfrowe - lustrzanki

Zwycięzca w kategorii lustrzanek to aparat przeznaczony właściwie wyłącznie dla profesjonalisty. Charakteryzuje się solidnie wykonanym i ergonomicznym korpusem, przystosowanym do intensywnej eksploatacji. Na drugiej pozycji znalazł się aparat przeznaczony dla zaawansowanych fotoamatorów. Pod względem możliwości niewiele ustępuje zwycięzcy. Podstawową różnicą jest zastosowanie tańszych materiałów do wykonania obudowy. Aparat wyróżnia się niską ceną w porównaniu z innymi lustrzankami. Nieco niżej sklasyfikowana została nowość Olympusa - pierwsza cyfrówka tego producenta, umożliwiająca wymianę optyki. Aparat jest wykonany bardzo solidnie i przeznaczony dla profesjonalistów.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Bezprzewodowe punkty dostępowe

Sieci bezprzewodowe to bardzo aktualny temat. Sercem każdej sieci WIFI jest zaś punkt dostępowy, od którego funkcji w dużej mierze zależy jej wydajność i bezpieczeństwo. Zwycięzca rankingu, model firmy 3COM, z całą pewnością pozwoli zbudować nowoczesną sieć. Jest nie tylko zgodny ze wszystkimi oficjalnymi protokołami, ale pozwala również stosować własne, dużo bezpieczniejsze od standardowych mechanizmy uwierzytelniania, m.in. dzięki dynamicznie generowanym kluczom. Warunkiem jest stosowanie kart sieciowych tej samej firmy. Urządzenie firmy D-Link wyróżnia się natomiast bardzo ciekawym trybem, który pozwala uzyskać niestandardową prędkość 22 Mb/s.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Chłodzenie cieczą

Urządzenia chłodzące cieczą stają się coraz bardziej popularne, szczególnie po wprowadzeniu na rynek tzw. zestawów kompaktowych. Taki właśnie jest Thermaltake Aquarius II, który wyróżnia się wysoką wydajnością oraz uniwersalnością. Przystosowano go zarówno do chłodzenia procesorów Intel Pentium 4 (Socket 478), jak i AMD Duron, Athlon oraz Athlon XP (Socket 462). Duże uznanie głosujących uzyskało również zastosowane po raz pierwszy w karcie graficznej (w tym przypadku Gainward GF FX 1600) chłodzenie wodne CoolFX znanej firmy Innovatec. Miłym zaskoczeniem jest zajęcie trzeciego miejsca przez cichy, chłodzący wodą zestaw rodzimego producenta.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: