Produkt roku 2003 - sprzęt

Spis treści

Cyfrowe kamery wideo

Produkt roku 2003 - sprzęt

Sony DCR-TRV60E

W wyróżnionej trójce amatorskich kamkorderów MiniDV znaleźli się przedstawiciele dominujących w tym segmencie marek.

Zwycięzca to bardzo dobrej jakości produkt Sony, wyposażony w matrycę CCD o rozdzielczości wynoszącej dwa miliony pikseli (czyli porównywalnej z rozdzielczością najtańszych aparatów fotograficznych) oraz jasny dziesięciokrotny zoom. Kamera zapewnia bardzo dobrą jakość nagrań, za co - niestety - użytkownik musi słono zapłacić. Mniej punktów zdobywa porównywalny pod względem ceny model Panasonica. Nowość tego producenta rejestruje ruchome piksele za pomocą nie jednej, a trzech matryc CCD. Zapewnia to wierniejsze odwzorowanie rzeczywistości (rozwiązanie stosowane w kamerach półprofesjonalnych).

Produkt roku 2003 - sprzęt

Drukarki atramentowe < 500 zł

Pierwsze i trzecie miejsce zajęły drukarki, w których czterokolorowy zestaw atramentów można zastąpić sześciokolorową paletą tuszy fotograficznych, przy czym w ofercie HP jest to model najtańszy, a wśród drukarek Lex-marka - najdroższy. Pomimo tego trudno te urządzenia zaliczyć do grupy fotograficznych. Na przeszkodzie stoi niewystarczająca jakość, a w przypadku HP nominalnie takie same, ale praktycznie gorsze i mniejsze, a zatem droższe w eksploatacji głowice z tuszem. Oba modele lepiej wypadają w roli drukarki tekstowo-graficznej. Canon i320 odstaje rozdzielczością, ale ma już swego następcę, i350, gdzie ten mankament został uzupełniony.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Drukarki atramentowe droższe

Produkt roku 2003 - sprzęt

Canon i850

Każda ze zwycięskich drukarek jest wyjątkowa w swoim rodzaju. Canon imponuje szybkością pracy nawet w trybach najwyższej jakości.

Do precyzyjnego dawkowania koloru przydatna jest dwupikolitrowa objętość kropli. To rekord trudny do pobicia. Zaletą nagrodzonego modelu DeskJeta jest tani druk. Epson wyróżnia się pigmentowym atramentem - nie tylko czarnym, ale i w pozostałych barwach. Dzięki temu łatwiej o żywe kolory wydruków, które są też bardziej odporne na wpływy atmosfery. Jak widać, wśród droższych drukarek zdecydowanie wygrały modele czterokolorowe, z których tylko Canon, z powodu niewielkiej kropli, pretenduje do miana modelu fotograficznego.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Drukarki fotograficzne

W tej kategorii największe uznanie oceniających zyskał uniwersalizm i wyjątkowo bogate wyposażenie PhotoSmarta 7960, który minimalnie przewyższa Canona i950 jakością druku, ale ustępuje konkurentowi szybkością. Lepsza jakość z HP jest konsekwencją przewagi w niektórych rodzajach wydruków ośmiokolorowego zestawu atramentów i czteropikolitrowej kropli nad sześciobarwną paletą i dwupikolitrową objętością. W teście kolejność była odwrotna, wyżej oceniliśmy przewagę szybkości Canona niż jakość HP. Co ciekawe, zarówno w ofercie Canona, jak i HP nie ma innych modeli z tą samą liczbą atramentów. Epson 950 wyróżnia się nie tylko superjakością, ale wysoką ceną i tanim atramentem.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: