Produkt roku 2003 - sprzęt

Spis treści

Nagrywarki CD-RW

Wyniki głosowania w tej kategorii nie były żadnym zaskoczeniem. Nagrywarka Plextora jest na tyle oryginalna i innowacyjna, że zdziwiłaby raczej jej przegrana. Tytuł Produktu Roku należy się napędowi Premium w pełni zasłużenie, choć z ceną trzykrotnie wyższą od przeciętnej nie jest to urządzenie dla mas. Rzesze użytkowników mogą natomiast korzystać z zalet napędów Samsunga i MSI - produktów, które znalazły się na kolejnych miejscach naszego plebiscytu. Szczególnie combo Samsunga może przypaść do gustu zwykłym śmiertelnikom, ponieważ za niewielką cenę otrzymuje się bardzo wydajne, bezkompromisowe połączenie nagrywarki CD-RW i czytnika DVD.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Nagrywarki DVD

Produkt roku 2003 - sprzęt

Sony DRU-500A

Déjá vu czy błąd Matriksa? Drugi rok z kolei zwycięzcą jest ten sam produkt: Sony DRU-500A. W zeszłym roku istniał jednak niemal wyłącznie na papierze - w Polsce, bo w Europie i za oceanem święcił triumfy jako pierwsza wieloformatowa nagrywarka DVD. Swój sukces powtórzył w 2003 roku w naszym kraju, a następnie, jako szybsza wersja DRU-510A, ponownie zdystansował rywali, choć nie na długo. Produkt Plextora również doczekał się następcy - z obsługą "minusów" i zapisem 8x na DVD+R -, lecz w kategorii urządzeń jednoformatowych +R/RW był do niedawna najlepszym wyborem. Zarówno Plextor, jak i Sony muszą teraz stawić czoło szybkiemu i taniemu rywalowi spod znaku Lite-Ona.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Napędy DVD

Produkt roku 2003 - sprzęt

Pioneer DVD-119

Czytniki DVD praktycznie osiągnęły kres swego rozwoju. Po osiągnięciu najwyższej prędkości obracania się dysków ostatnim polem do rywalizacji pozostała obsługa różnych standardów płyt wypalanych w domowych nagrywarkach i funkcji specjalnych. W tej konkurencji przoduje Toshiba, jedyny czytnik zgodny z systemem tej firmy, DVD-RAM. Pioneer, prawdziwy pionier DVD, wrócił na rynek po dłuższej przerwie z nowym chipsetem i nowymi możliwościami. Swoją pozycję zawdzięcza walorom technicznym, ale i dobrej pamięci głosujących. Lite-On zasłynął z poprawiania gorszych modeli na lepsze drogą wymiany oprogramowania i ten sympatyczny obraz firmy, poza zaletami samego czytnika, miał także wpływ na wyniki.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Napędy taśmowe poniżej 100 GB

W tej kategorii wygrał najnowszy napęd firmy Tandberg Data z serii umożliwiającej liniowy zapis na taśmie SLR. Pojemność 75 GB (po kompresji ze współczynnikiem 2:1) pozwala na wykonanie kopii bezpieczeństwa mniejszych serwerów, ale przy coraz popularniejszych twardych dyskach 80 GB może się także przydać grafikom czy innym osobom, które w przypadku na przykład uszkodzenia systemu operacyjnego będą mogły szybko zrekonstruować swoje środowisko pracy. Zastanawia dość niska ocena małych napędów, o pojemności 40 GB. Prawdopodobnie nadchodzi ich zmierzch, gdyż ze wzrostem pojemności twardych dysków wzrasta ilość archiwizowanych danych.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: