Produkt roku 2003 - sprzęt

W tegorocznej edycji plebiscytu Produkt Roku 2003 w dziale "Sprzęt i technologie" znalazło się ponad 400 produktów, nominowanych w 68 kategoriach. Niemal połowa nominowanych znalazła miejsce na podium.

Spis treści

W tegorocznej edycji plebiscytu Produkt Roku 2003 w dziale "Sprzęt i technologie" znalazło się ponad 400 produktów, nominowanych w 68 kategoriach. Niemal połowa nominowanych znalazła miejsce na podium.

Wszystkie zaproponowane do konkursu produkty wyróżniały się na korzyść w stosunku do pozostałych. Zostały wcześniej poddane jednoznacznej i wspólnej dla danej kategorii procedurze testowej, a następnie porównane i ocenione. Te, które wygrały testy dzięki swoim wyjątkowym cechom funkcjonalności, jakości, najnowocześniejszej technologii lub innowacyjności, przeważnie zdobyły tytuł Produktu Roku 2003. W nielicznych przypadkach, gdy konkurencja była bardzo duża, wygrywały produkty znanej marki albo liczyły się bardziej indywidualne upodobania głosujących dziennikarzy IDG i Czytelników.

Umieściliśmy jeszcze jedną specjalną kategorię - firmę roku. Zwycięzcy otrzymują to najwyższe wyróżnienie za całokształt dokonań, nie za pojedyncze produkty.

Aparaty cyfrowe < 3,3 Mp

W klasie kompaktów, których rozdzielczości matryc nie przekracza 3,3 miliona pikseli, wygrał model Canona. Jest to jeden z pierwszych aparatów, w których producent zastosował wydajny procesor DIGIC, służący do przetwarzania informacji o rejestrowanym obrazie. Aparat, jak na urządzenie za około 1600 zł, ma bardzo duże możliwości. Umożliwia między innymi fotografowanie we wszystkich trybach doboru parametrów ekspozycji. Mniej punktów zgromadziła zupełnie inna konstrukcja - produkt Fujifilm. S5000 pod względem stylistyki przypomina miniaturową tradycyjną lustrzankę. Wyróżniony został też kieszonkowy, bardzo płaski model Minolty, co świadczy o zapotrzebowaniu na aparaty "do butonierki".

Produkt roku 2003 - sprzęt

Aparaty cyfrowe (3,4 - 4,5 Mp)

Produkt roku 2003 - sprzęt

Olympus C-750 Ultra Zoom

Wyraźnie widać dominację aparatu Olympusa z popularnej serii Ultra Zoom, charakteryzującej się optyką o dużym współczynniku przybliżania. Zwycięzca dysponuje dziesięciokrotnym zoomem o świetle 1:2,8-3,7. Producent zastosował czteromilionową matrycę CCD.

Słabiej oceniony został bardzo dobry produkt Canona. Różni się od lidera głównie pod względem optycznym - może przybliżyć obraz tylko trzykrotnie. Aparat dysponuje większością zaawansowanych funkcji fotograficznych. Atutem jest solidnie wykonana metalowa obudowa z charakterystyczną przesuwaną osłoną obiektywu. Nieco mniejsze możliwości prezentuje usytuowany na trzeciej pozycji plastikowy kompakt Nikona.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Aparaty cyfrowe > 4,6 Mp

W tej kategorii produktów zapisujących piksele znów widać zdecydowaną dominację jednego aparatu, tym razem najnowszego modelu z półprofesjonalnej serii G. Ta pięciomilionowa cyfrówka dysponuje czterokrotnym zoomem oraz wygodnym odchylanym panelem z wyświetlaczem LCD. Aparat był wyróżniany w naszych testach głównie za duże możliwości oraz dobrą jakość zdjęć. Mający większe gabaryty produkt głównego konkurenta jest oceniany sporo słabiej. To również godny polecenia, zaawansowany kompakt, wyposażony w obiektyw o ośmiokrotnym współczynniku przybliżania. Przełomowy pod względem oprogramowania aparat HP zdobywa trzecią lokatę.

Produkt roku 2003 - sprzęt

Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: