Profesjonalna edycja DV dla kazdego

Amerykańska firma Pinnacle Systems po przejęciu w zeszłym roku firmy FAST Multimedia znacznie rozszerzyła ofertę produktów. Na pierwszym miejscu znalazły się profesjonalne systemy edycyjne FAST, należące obecnie do nowej rodziny produktów Pinnacle Liquid: Purple, Silver i Blue. Kolejnym nowym profesjonalnym systemem edycyjnym jest Pinnacle Edition DV.

Amerykańska firma Pinnacle Systems po przejęciu w zeszłym roku firmy FAST Multimedia znacznie rozszerzyła ofertę produktów. Na pierwszym miejscu znalazły się profesjonalne systemy edycyjne FAST, należące obecnie do nowej rodziny produktów Pinnacle Liquid: Purple, Silver i Blue. Kolejnym nowym profesjonalnym systemem edycyjnym jest Pinnacle Edition DV.

Edytor efektów 3D programu Edition DV.

Edytor efektów 3D programu Edition DV.

Edition DV to rozwinięcie znanego i wielokrotnie nagradzanego oprogramowania FASTstudio DV3. W rezultacie połączenia technologii obu firm powstał nowy, znacznie rozbudowany, profesjonalny produkt, prawie czterokrotnie tańszy od poprzednika. Jest przeznaczony głównie dla profesjonalistów i wymagających hobbistów, poszukujących elastycznego, stabilnego oraz wydajnego oprogramowania edycyjnego pracującego w formacie DV.

W komplecie z kartą IEEE-1394 i przewodem znajduje się pakiet oprogramowania: Edition - do edycji wideo, Hollywood FX Copper i Alpha Magic FX - do dodawania efektów przejść, TitleDeko - do nakładania napisów oraz Impression DVD - do authoringu płyt DVD (w początkowym okresie sprzedaży Edition DV wyposażony jest w pełną wersję Impression DVD Pro 2.2!) Minimalne wymagania Edition DV to: system Windows 2000 lub XP, procesor Pentium III lub Athlon o częstotliwości powyżej 700 MHz, pamięć 256 MB RAM, jeden slot PCI oraz szybki i pojemny twardy dysk do zapisywania materiału wideo. Niezbędny jest również cyfrowy magnetowid lub kamera z aktywnym wejściem DV-In. Edition DV potrafi efektywnie korzystać z systemów wieloprocesorowych, np. opartych na dwóch procesorach Athlon MP, znacznie skracając czas generowania efektów. W celu zwiększenia komfortu pracy warto skorzystać z kart graficznych wyposażonych w funkcję pracy dwumonitorowej. Dokumentacja dołączana do Edition DV jest stosunkowo skromna. Składa się na nią instrukcja obsługi do Impression DVD oraz niespełna 100-stronicowa instrukcja instalacji i obsługi Edition DV. Pełna, 680-stronicowa instrukcja dostępna jest jedynie w postaci pliku PDF. Polskiej dokumentacji brak.

Edition DV pod wieloma względami jest wyjątkowy. Uwagę zwraca zwłaszcza interfejs użytkownika, przypominający pulpit systemu Windows z jego charakterystycznymi cechami, takimi jak pasek Start z narzędziami, tablicami kontrolnymi, projektami, które w tym przypadku przeznaczone są do obsługi systemu Edition DV. Możliwa jest dowolna konfiguracja praktycznie każdego elementu: skrótów klawiaturowych lub ikon z narzędziami w poszczególnych oknach dialogowych. Jednymi z ciekawszych cech Edition DV są unikatowe technologie Background rendering oraz Instant Save. Pierwsza pozwala na przeliczanie efektów w tle, a tym samym na dalszą pracę nad projektem bez czekania na zakończenie tego procesu. Natomiast Instant Save zwalnia od pamiętania o zapisywaniu projektu, bo stale zapisuje go w tle, więc awaria np. zasilania nie grozi utratą rezultatów pracy.

Przeliczanie efektów w tle sprawdza się szczególnie w wypadku długich projektów, które następnie muszą być zapisywane na kasecie cyfrowej. W takiej sytuacji Edition DV jest lepszy od większości kart RT, które i tak do zapisania na kasecie cyfrowej muszą przeliczyć wszystkie efekty (Edition DV wykonuje to już podczas edycji). Nie ogranicza liczby używanych ścieżek audio, wideo, grafiki oraz napisów. Zawiera rozbudowane narzędzia do edycji oraz trymowania. Wszystkie edytory efektów 2D, 3D, filtrów, kluczowania czy korekcji kolorów wyposażone są w system klatek kluczowych, dający pełną kontrolę nad ich parametrami, które mogą być łatwo regulowane ręcznie lub określane w postaci wartości liczbowych. Dzięki zastosowaniu technologii sub-pixel YUV jakość generowanych efektów jest bardzo wysoka. Również efekty zwolnionego lub przyśpieszonego tempa odtwarzania są bardzo dobre, a scrubbing po osi czasu - szybki i płynny. Bardzo dobrze działa odtwarzanie materiału klawiszami JKL, zarówno przyśpieszone, jak i zwolnione, z dźwiękiem lub bez. Edycję ułatwia możliwość używania nieograniczonej liczby znaczników i markerów, duża kontrola nad ścieżkami audio, 3-pasmowy equalizer oraz filtry dźwięku.

Bezpośrednio z osi czasu Edition DV można wyeksportować plik w formacie MPEG-2, a nawet bezpośrednio nagrać płytę SVCD lub DVD. Pełny authoring DVD wykonasz w dodatkowym programie Impression DVD. Funkcja Xsend służy do bezpośredniej wymiany danych z innymi programami, np. Commotion.

W porównaniu z FASTstudio DV3 w Edition DV wprowadzono kilka istotnych zmian oprócz wbudowania do programu edycyjnego wtyczek Hollywood FX i TitleDeko. Zrezygnowano z programowego kodeka DV, który - o czym warto wspomnieć - jako jedyny został zatwierdzony przez Sony Broadcast. Jego miejsce zajął kodek Pinnacle DV2 znany z innych kart Pinnacle DV500/Pro-ONE. Zmiana ta znacznie przyśpieszyła generowanie efektów, bez zauważalnego spadku jakości obrazu. Zamiast mało popularnego formatu zapisu plików wideo DIF wprowadzono powszechnie używany format AVI.

Ze względu na bogate możliwości oraz bardzo atrakcyjną cenę Edition DV stanowi bezpośrednią konkurencję dla systemu Avid Xpress DV. Należy również zwrócić uwagę, że DV200, najtańsza karta Pinnacle wyposażona w półprofesjonalne oprogramowanie Adobe Premiere 6.0, kosztuje tylko o 400 zł mniej od profesjonalnego Edition DV. Nigdy dotychczas oprogramowanie tej klasy nie było dostępne w tak niskiej cenie.

Oprogramowanie dla kreatywnych

Pinnacle Creative Collection

Równocześnie z wprowadzeniem do sprzedaży nowego systemu edycyjnego Pinnacle Edition DV producent zaoferował nowy kompleksowy pakiet oprogramowania o nazwie Pinnacle Creative Collection. Ma on świadczyć o mocnej pozycji firmy nie tylko na rynku kart do nieliniowej edycji wideo, ale również oprogramowania. Pinnacle Creative Collection składa się z najnowszych wersji znanych już wielu użytkownikom Impression DVD Pro, Commotion Pro, TitleDeko Pro oraz Hollywood FX Pro. Dzięki temu pakietowi uzyskuje się kompleksowe narzędzia niezbędne do zaawansowanej edycji oraz tworzenia profesjonalnych efektów specjalnych.

Impression DVD Pro jest profesjonalnym programem do authoringu DVD. Pozwala m.in. na tworzenie ujęć z wielu kamer, umieszczenie do 32 ścieżek z napisami, do 8 niezależnych ścieżek audio (zakodowanych również w Dolby Digital 5.1) oraz nielimitowaną liczbę menu, w tym również animowanych. Najnowsza wersja 2.2 obsługuje nowe nagrywarki DVD-R/RW oraz DVD+RW. Commotion Pro jest programem do tworzenia wielowarstwowych kompozycji, rozbudowanych efektów specjalnych oraz postprodukcji. O jego dużych możliwościach decydują m.in. profesjonalne narzędzia i filtry do retuszu, rotoskopingu, korekcji kolorów oraz rozbudowanego kluczowania i maskowania obrazu.

TitleDeko Pro to rozszerzenie popularnego programu do nakładania napisów. Daje znacznie większe możliwości manipulowania parametrami zarówno pojedynczych znaków, jak i całych stron z napisami. Można tworzyć przesuwane napisy w poziomie i pionie bez ograniczenia ich długości oraz prędkości. Całkowitą nowością jest możliwość umieszczania napisów na kreślonych krzywych.

Z kolei Hollywood FX to pakiet efektów 2D/3D używanych do tworzenia rozmaitych efektów przejść między montowanymi ujęciami. Dotychczasowe cztery wersje Hollywood FX: Copper, Bronze, Silver oraz Gold zostały zastąpione dwiema wersjami: Hollywood FX i Hollywood FX Pro.

Informacje Pinnacle Systems tel. (32) 2712938 www.pinnaclesys.pl

Cena Pinnacle Edition DV - 2499 zł