Profesjonalna kalibracja

Kalibrator LaCie BlueEye Vision kalibruje indywidualnie każde z trzech dział elektronowych monitora. Efekt swojej pracy zapisuje w profilu ICC. Dołączone oprogramowanie umożliwia przejęcie pełnej kontroli nad ustawieniami monitora.

Kalibrator LaCie BlueEye Vision kalibruje indywidualnie każde z trzech dział elektronowych monitora. Efekt swojej pracy zapisuje w profilu ICC. Dołączone oprogramowanie umożliwia przejęcie pełnej kontroli nad ustawieniami monitora.

Profesjonalna kalibracja

Monitor electron22blue IV z założonym kalibratorem

Istnieją trzy popularne metody zastosowania systemu ColorSyncw procesie obróbki kolorów. Pierwszym z nich jest zastosowanie uniwersalnych profili ICC w ColorSync. Drugim - dostosowanie tych profiliza pomocą oprogramowania, a trzecim zaś - stworzenie ich za pomocą kolorymetru.Jednakże wszystkie trzy wspomniane metody traktują braki równowagi, jakie mogą wystąpić w każdym monitorze, jako rzecz nieodłączną i nie próbują ich zmienić. Starają się one jedynie obejść ten problem, zniekształcając sygnał karty graficznej komputera. Niestety, chociaż metoda ta poprawia wierność kolorów, zmniejsza również przestrzeń barw monitora.

Kalibrator BlueEye Vision firmy LaCie opiera się na zupełnie innym podejściu: dokonuje on kalibracji sprzętowej za pośrednictwem kabla wideo, wykorzystującego standard DCC 2bi VESA, który umożliwia dwukierunkowy przepływ sygnału między komputerem Macintosh lub Windows a monitorem LaCie.

W odróżnieniu od standardowych połączeń wideo, w których występuje jednokierunkowy przepływ sygnału z komputera do monitora, to połączenie umożliwia wymianę informacji między monitorem a komputerem, co pozwala na indywidualną kalibrację każdego z trzech dział elektronowych monitora (czerwonego, zielonego i niebieskiego) we wnętrzu samego monitora.

Profesjonalna kalibracja

Kalibrator BlueEye Vision

Kalibrator BlueEye Vision jest precyzyjnym instrumentem pomiarowym, składającym się z głowicy i kabla. Kabel podłącza się do komputera Macintosh/Windows, natomiast głowica zawiera precyzyjny spektrofotometr służący do pomiaru barw monitora. W głowicy jest jeszcze czwarty czujnik, który synchronizuje pomiary, dokonywane przez czujniki koloru z częstotliwością odświeżania ekranu. 8-bitowy mikroprocesor RISC przetwarza dane pierwotne z czujników i steruje całą komunikacją z macierzystym komputerem Macintosh/Windows za pośrednictwem magistrali USB.

Kalibrator BlueEye Vision najpierw dokonuje indywidualnej regulacji każdego działa elektronowego, aż do momentu uzyskania przez nie optymalnego nastawienia. Następnie tworzy on profil ColorSync, który może być wykorzystywany we wszystkich aplikacjach zgodnych z systemami ColorSync i ICC.

Proces ten, w połączeniu z osłoną i nie odbijającą światła obudową, zapewnia maksymalną wierność i zgodność kolorów, a także najszerszy zakres dynamiczny monitora. Dzięki zastosowaniu kalibratora BlueEye Vision temperatura bieli, współczynnik gamma, luminancja i poziom czerni monitora mogą być regulowane z tak dużą dokładnością, że nie jest to wykrywalne dla ludzkiego oka.

BlueEye Vision przeznaczony jest do współpracy z monitorami CRT firmy LaCie - electron19blue IV oraz electron22blue IV - i zapewnia najwierniejsze odwzorowywanie wyświetlanych na nich barw.

Monitory te mają idealnie płaski kineskop z maską szczelinową Diamondtron Flat Aperture Grille. Zastosowane w obu monitorach unikalne niebieskie obramowanie i osłona antyrefleksyjna (czarna od wewnątrz) zapewniają najbardziej stabilne warunki oświetlenia niezależnie od pory dnia czy nocy.

Monitor electron19blue IV ma przekątną ekranu 19 cali przy widocznym obrazie o przekątnej 18-calowej. Maksymalna rozdzielczość to 1920 x 1440 przy częstotliwości 76 Hz. Widzialna przekątna ekranu w monitorze electron22blue IV to 20 cali. Rozmiar plamki - 0,24 mm, zaś maksymalna rozdzielczość - 2048 x 1536 przy częstotliwości 86 Hz. Monitor, oprócz standardowego, ma dodatkowe złącze VGA i wbudowany poczwórny hub USB.

Ceny netto monitorów wynoszą odpowiednio 2586 i 5807 zł, cena netto kalibratora: 2717 zł.