Profesjonalne DTP na Linuksie

Na brak programów do profesjonalnego składu tekstu w systemie Linux nie można narzekać. Bardzo popularna jest aplikacja Scribus, rozwija się projekt Passepartout, niedawno zaś ukazała się najnowsza wersja - 5.0.1.30 - legendarnego niemal programu PageStream.

Profesjonalne DTP na Linuksie

PageStream

PageStream, aplikacja, która ukazała się po raz pierwszy w 1986 dla AtariST, zadowoli zarówno użytkowników domowych, jak i osoby zajmujące się profesjonalnie DTP (Desktop Publishing). Nadaje się bowiem zarówno do tworzenia prostych listów, ulotek czy wizytówek, jak i składu skomplikowanych publikacji, np. zawierających dane techniczne, symbole matematyczne, itp.

Wśród wielu nowych, bądź poprawionych opcji można wymienić m.in. pracę na ścieżkach i kanałach (zawiera również wsparcie dla przezroczystości i przenikania obiektów), gotowe zestawy znaków i symboli, możliwość zagnieżdżania dokumentów w formacie PDF, eksport do bitmapy, automatyczne wyrównywanie tekstu, użycie masek dla grafiki, plików EPS i PDF.

Jak na razie ukazały się wersje programu dla systemów Linux i Windows, w najbliższych dniach pojawią się również wersje na platformy MAC OS X i AmigaOS4. Program można zakupić na stronie producenta (można tam również znaleźć demo PageStream).

Więcej informacji

http://www.grasshopperllc.com