Profesjonalne faksy w Sieci

Producenci cyfrowych urządzeń biurowych nie mogli pozostać obojętni na potencjalne oszczędności związane z faksowaniem przez Internet. Przykładem cyfrowego urządzenia łączącego funkcje: faksu, kserokopiarki, drukarki laserowej oraz skanera jest Gestetner 9873.

Producenci cyfrowych urządzeń biurowych nie mogli pozostać obojętni na potencjalne oszczędności związane z faksowaniem przez Internet. Przykładem cyfrowego urządzenia łączącego funkcje: faksu, kserokopiarki, drukarki laserowej oraz skanera jest Gestetner 9873.

Profesjonalne faksy w Sieci
Producent zatroszczył się o maksymalne ułatwienie obsługi urządzenia poprzez możliwość definiowania przycisków do szybkiego wybierania numeru oraz takich, których wybranie spowoduje rozesłanie dokumentów do wcześniej zdefiniowanej grupy odbiorców. Użytkownicy, którzy zdecydują się podłączyć urządzenie do komputera PC z systemem operacyjnym Windows 95/98 lub NT 4.0, otrzymają drukarkę laserową drukującą dokumenty w rozdzielczości 600 dpi z prędkością 6 stron na minutę. Oczywiście, po podłączeniu urządzenia możemy korzystać również z jego skanera oferującego niezbyt dużą, jednak wystarczającą do większości zastosowań biurowych, rozdzielczość 200 dpi. Do dyspozycji użytkownika oddany jest również moduł faksu pozwalający na wysyłkę faksu z komputera PC. Dodatkową korzyścią z podłączenia Gestetnera 9873 do komputera jest możliwość o wiele łatwiejszego zarządzania urządzeniem z poziomu odpowiedniej aplikacji.

Gestetner 9873 wyposażony został w 512 KB pamięci, co w przypadku faksu i kserokopiarki jest ilością wystarczającą. Jeśli jednak z pewnych powodów użytkownik potrzebuje większej pamięci, może wyposażyć urządzenie w kartę rozszerzającą pamięć do pojemności 2 MB. Może to być szczególnie istotne dla firm wysyłających wiele faksów, gdyż pamięć może służyć zarówno do cyfrowej manipulacji obrazem, jak i do przechowywania odebranych faksów, gdy np. zabraknie papieru w mieszczącym 250 kartek podajniku. Warto zaznaczyć, że rozszerzenie pamięci okazuje się niezbędne do korzystania z niektórych, bardziej zaawansowanych funkcji Gestetnera 9873, takich jak automatyczne sortowanie przyjmowanych dokumentów czy też dalsze ich przekazywanie.

Funkcje stacjonarnego faksu internetowego oferuje jednak dopiero model Gestetner 9878, który od swego młodszego brata, 9873, odróżnia się nie tylko większą pamięcią (standardowo 1,5 MB), usługą faks "na żądanie" czy też opcjonalnie instalowanym twardym dyskiem. Najistotniejszą funkcją urządzenia jest możliwość automatycznego wysyłania faksów do dowolnej osoby dysponującej adresem e-mail, który podajemy zamiast numeru faksu docelowego. Dokument zostanie przesłany jako grafika zapisana w formacie TIFF lub DCX.

Gestetnera 9878 można używać również jako faksu sieciowego. W takim wypadku każdy użytkownik podłączony do sieci może korzystać z urządzenia tak, jakby faks podłączony był bezpośrednio do jego komputera (można wysyłać faks z dowolnej aplikacji klienta bez potrzeby jego wcześniejszego wydrukowania).

Profesjonalne faksy w Sieci
Inną istotną funkcją oferowaną użytkownikom, którzy podłączą urządzenie do sieci jest automatyczne dostarczanie odebranych faksów do właściwych, korzystających z komputerów PC - odbiorców. Dzięki zaawansowanym funkcjom użytkownik może praktycznie nic nie wiedzieć o fizycznej lokalizacji urządzenia, a mimo to wykorzystywać wszystkie jego zaawansowane możliwości. Warto jednak nadmienić, że podstawowa wersja urządzenia kosztuje ponad 12 tysięcy złotych, a koszt modułu faksu internetowego to dodatkowo niemal 6 tysięcy złotych.