Profesjonalne monitory CRT

Po sukcesach odniesionych przez monitory LCD mogło wydawać się, że stare CRT-ki odejdą do lamusa. Na pewno zostaną one tak potraktowane przez użytkowników biurowych czy domowych, ale profesjonalni graficy, którzy potrzebują idealnego odwzorowania barw, pozostaną przy monitorach CRT, które w przeciwieństwie do paneli LCD odwzorowują więcej kolorów.


Po sukcesach odniesionych przez monitory LCD mogło wydawać się, że stare CRT-ki odejdą do lamusa. Na pewno zostaną one tak potraktowane przez użytkowników biurowych czy domowych, ale profesjonalni graficy, którzy potrzebują idealnego odwzorowania barw, pozostaną przy monitorach CRT, które w przeciwieństwie do paneli LCD odwzorowują więcej kolorów.

Monitory CRT jeszcze długo nie będą wyparte przez LCD ze względu na doskonałe odwzorowanie koloru. Są one też dokładniejsze w kalibracji podczas współpracy z urządzeniami dodatkowymi, takimi jak skanery czy drukarki. Także większość kalibratorów jest przeznaczona dla tradycyjnych monitorów kineskopowych, chociaż pojawiły się już kalibratory dla paneli LCD. Monitory CRT oferują większą rozdzielczość (przy tradycyjnych proporcjach 4:3 nawet 2048 x 1536 pikseli), której uzyskanie w monitorach LCD kosztowałoby zbyt wiele. Cechą profesjonalnego monitora CRT jest idealne odwzorowanie kolorów i możliwość sprawowania nad nimi kontroli.

Najlepszą metodą jest sprzętowa kalibracja z wykorzystaniem spektrofotometru.

Jeśli to rozwiązanie jest zbyt kosztowne, to do odpowiedniej kalibracji przyda się specjalistyczne oprogramowanie kalibrujące (czasem dołączone do monitora), profile ICC oraz przede wszystkim dobre oczy, celem bowiem jest uzyskanie jasnego, kontrastowego i wiarygodnego kolorystycznie obrazu. Niektóre nowe modele monitorów pozwalają na sterowanie parametrami z poziomu systemu operacyjnego. W Windows na PC funkcja ta działa, gdy karta graficzna wspiera system DDC/CI (Display Data Channel/Command Interface). Czasem dane o parametrach monitora można przekazywać do komputera przez USB.

Profesjonalne monitory CRT

Wady i zalety monitorów CRT i LCD

Klarowność obrazu jest równie ważna, jak odwzorowanie kolorów. Wymaga wyświetlania obrazu w wysokiej rozdzielczości ze stabilną dużą częstotliwością odświeżania. Właściwy poziom odwzorowania obrazu uzyskujemy z połączenia dobrej jakości kineskopu i elektroniki kontrolującej jego pracę. Kilka lat temu bitwa rozgrywała się między dwoma typami kineskopów - z maską szczelinową (Aperture Grille), w której zastosowano cienkie, mocno naprężone, pionowe druciki do separowania pikseli, stabilizowane przez dwa druciki poziome. Drugim - jest maska perforowana (Shadow Mask), w której jest metalowa lub ceramiczna płytka z dużą ilością otworów, przez które prowadzony jest strumień elektronów. Teraz prawie wszyscy producenci stosują maski szczelinowe. Najczęściej spotykane są kineskopy dwóch firm - Mitsubishi NF (Naturally Flat) oraz Sony Trinitron. Te dwa kineskopy praktycznie wyparły z rynku coraz rzadziej spotykane już kineskopy wypukłe, podobne do stosowanych w telewizorach.

Od elektroniki zależą różnice między osiąganą rozdzielczością i częstotliwością odświeżania. Monitory wyświetlają odświeżony obraz z częstotliwością kilkudziesięciu razy na sekundę - im zatem więcej, tym łatwiej obraz ten przyjmuje ludzkie oko. Częstotliwość rzędu 85 Hz jest zupełnie wystarczająca do codziennej pracy, chociaż zastosowanie większych częstotliwości czasem może wydawać się zasadne (szczególnie gdy użytkownik monitora jest dość wrażliwy).

Większość testowanych przez nas monitorów wyświetlała obraz z częstotliwością 85 Hz przy rozdzielczości 1600 x 1200 pikseli, ale zdarzały się też monitory z tą częstotliwością przy rozdzielczości 2048 x 1536 pikseli.

Coraz więcej monitorów ma już funkcję przełączania się między różnymi trybami pracy. Tryby zawierają odmienne ustawienia jasności, kontrastu i temperatury kolorów, wszystko po to, aby praca z tekstem, grafiką czy wideo była łatwiejsza i przyjemniejsza. Funkcja ta często wykorzystywana jest do oglądania filmów DVD, umożliwia między innymi szczegółowe odtwarzanie ciemnych partii obrazu. W monitorach implementowana jest funkcja sztucznego rozmiękczania obrazu wideo, aby nie był on spikselizowany, lecz wyglądał jak wyświetlany na telewizorze.

Inną ważną opcją jest możliwość podłączenia monitora do sygnału wideo. Wszystkie testowane przez nas monitory miały dwie możliwości podłączenia do komputera - przez dwa gniazda VGA lub dodatkowy komplet gniazd BNC. Często w monitor wbudowany jest hub USB, chociaż, niestety, we wszystkich przypadkach w standardzie USB 1.1.

Wyznacznikiem jakości przedstawionych w zestawieniu monitorów CRT jest cena. Wyjątkiem jest monitor Mitsubishi Diamond Pro 2070SB, który kosztuje nieco ponad 4000 zł, a jakością wyświetlanego obrazu porównywalny jest z monitorem Sony F520 za prawie 6000 zł.

Eizo FlexScan T966

Profesjonalne monitory CRT

W monitorze Eizo FlexScan T966 największe wrażenie robią dodatki. Urządzenie zgodne jest ze standardami Epson P.I.M. II oraz EXIF 2.2, dzięki czemu zachowana może być wierność kolorów we współpracy z cyfrowymi aparatami i drukarkami, działającymi także w tych standardach. Monitor ma pięć trybów wyświetlania obrazu: tekst, przeglądarka internetowa, zdjęcia, grafika i filmy. Dla każdego z nich inne są ustawienia temperatury koloru, jasności i kontrastu. Dostępny jest tryb wyświetlania kolorów, zgodny ze standardem sRGB.

Do monitora dołączony jest bogaty pakiet oprogramowania. Jedną z ciekawszych aplikacji jest DesktopViewer, który pozwala na wyświetlanie wybranych okienek na ekranie z maksymalną jasnością monitora. Podobnie zachowuje się aplikacja WindowMovie, która rozjaśnia maksymalnie okno z wyświetlanym filmem. Program ActiveGamma jest w stanie przypisać odpowiednie ustawienia monitora do poszczególnych aplikacji. Aplikacja ScreenManagerPro pozwala na sterowanie parametrami monitora z poziomu systemu operacyjnego przez port USB. Niestety, wszystkie te aplikacje dostępne są tylko dla systemu Windows. Bezpośrednio do obudowy monitora opcjonalnie dołączyć można moduł z dwoma jednowatowymi głośnikami.

Producent: Eizo

Model: FlexScan T966

Przekątna kineskopu: 21 cali

Przekątna wyświetlanego obrazu: 19,6 cali

Odświeżanie przy maks. rozdzielczości: 80 Hz przy 2048 x 1536

Odświeżanie przy zalec. rozdzielczości: 104 Hz przy 1600 x 1200

Plamka: 0,24 mm

Wejścia: VGA, BNC

Hub USB: USB 1.1, 1 x up, 4x down

Wymiary (S x W x G): 494 x 486 x 520 mm

Waga: 36 kg

Gwarancja: 3 lata

Cena brutto: 5368 zł

Kontakt: Alstor, http://www.eizo.pl