Profesjonalne skanery płaskie

Jeśli chcesz, aby wskanowane zdjęcia charakteryzowały się wysoką jakością, musisz za to zapłacić. Co prawda, tanie skanery biurkowe można nabyć już za 400 złotych, ale urządzenia dla projektantów, grafików i operatorów DTP nierzadko można kupić za dwudziestokrotność tej ceny.

Jeśli chcesz, aby wskanowane zdjęcia charakteryzowały się wysoką jakością, musisz za to zapłacić. Co prawda, tanie skanery biurkowe można nabyć już za 400 złotych, ale urządzenia dla projektantów, grafików i operatorów DTP nierzadko można kupić za dwudziestokrotność tej ceny.

Podobnie jak w fotografii - wyższa cena oznacza zazwyczaj lepsze układy optyczne, większy format, bardziej zaawansowane narzędzia kontroli oraz możliwość zastosowania jednego urządzenia do różnych celów. Spójrzmy więc wnikliwie na osiem profesjonalnych skanerów płaskich przeznaczonych do pracy w studiach graficznych i biurkach operatorów DTP.

Przeżywszy pierwszy szok spowodowany ceną, zanim jeszcze wydasz pierwszą złotówkę, dokładnie określ przeznaczenie nowego nabytku. Być może większość twoich prac stanowią projekty stron WWW lub też prezentacje i animacje multimedialne - w obu tych przypadkach z całą pewnością wysoka rozdzielczość nie będzie najważniejsza. Większej rozdzielczości będą wymagały zdjęcia na wielkoformatowe plakaty, złożone projekty 3D, okładki popularnych miesięczników czy też precyzyjne tekstury. Wśród urządzeń naszego testu nie ma takiego, które nie nadawałoby się do nawet najbardziej wymagających zastosowań. Projektanci witryn WWW, dla których obrazek o rozmiarach 240 x 180 punktów jest "duży" (trzeba go przecież przesłać przez modem), mogą zaoszczędzić wybierając model z niższej półki.

Wielkość ma znaczenie

- o ile takie stwierdzenie jest zazwyczaj fałszywe - to w przypadku skanerów sprawdza się. Najczęściej spotykane na rynku skanery płaskie dostępne są w standardowym formacie A4 lub A3. Skaner A4 w zupełności wystarczy do codziennych zastosowań - skanowania fotografii lub negatywów (nie wspominając już o zwykłych biurowych dokumentach), ale skanowanie złożonych prac, jak kolaże czy tekstury, może być nieco kłopotliwe. Należy jednak pamiętać, że skok z A4 do A3 może oznaczać nawet dwukrotny wzrost ceny skanera. Zwróć też uwagę na możliwość skanowania materiałów przezroczystych (slajdy, negatywy). W większości popularnych skanerów płaskich funkcja ta jest dostępna za dopłatą. Skanery profesjonalne są wyposażone w takie narzędzie standar-dowo, co, oczywiście, ma swoje odzwierciedlenie w cenie. Warto jednak kupić skaner fabrycznie przystosowany do skanowania slajdów, nawet jeśli nie zamierzasz korzystać z tej funkcji codziennie. Znamy wielu użytkowników, którzy szybko odkryli niezwykle ciekawe efekty odwzorowania materiałów półprzezroczystych (matowe szkło, bibułki), choć wcześniej uważali tę funkcję za bezużyteczną. Oczywiście, koszt zakupu przystawki osobno (plus koszt skanera) będzie na pewno większy od ceny całego zestawu.

Pomówmy teraz o rozdzielczości. Określimy ją jako gęstość ułożenia elementów światłoczułych pomnożoną przez jej przyrost wzdłuż całego obszaru skanowania. Nie dajmy się jednak zwieść liczbom - w praktyce rzadko które zadanie wymaga skanowania z rozdzielczością większą niż 600 dpi (punktów na cal). Wysoka rozdzielczość przydaje się podczas skanowania materiałów przezroczystych, dla których 800 dpi uznawane jest za minimum: pojedyncza klatka filmu 35 mm przeznaczona do zastosowania profesjonalnego powinna być skanowana z rozdzielczością co najmniej 1000 dpi.

Optyka

Warto wiedzieć, że ustawienie soczewek i luster ma w praktyce większe znaczenie dla końcowego efektu niż nawet największa rozdzielczość. Nieprawdopodobne? A jednak - jaki bowiem ma sens wskanowanie zdjęcia o bardzo wysokiej rozdzielczości, jeśli utraci ono przy tym połowę szczegółów? Co prawda, producenci skanerów do dziś nie są jednomyślni w sprawie sposobu pomiaru tej wartości. Niemniej jednak stosowana wartość "gęstości optycznej" lub "dynamiki" może w jakimś stopniu oddawać jakość układów optycznych skanera - dla tej klasy urządzeń przyjmuje ona wartość od 3,4 do 3,6 D. Liczba ta wskazuje na możliwości skanera w odwzorowaniu różnych odcieni w najciemniejszych fragmentach skanowanego zdjęcia (a tym samym większej liczby szczegółów). Sposób pomiaru tej wartości, choć nie doczekał się jeszcze ujednolicenia, może być jednak uważany za pomocnicze kryterium podczas wyboru urządzenia.

Kolejnym kryterium jest mierzona w bitach głębia koloru. Z jednej strony skanowanie w trybie 36- lub 42-bitowym powinno zaowocować lepszym obrazem od skanu 24-bitowego, mimo że i tak wartość ta nie przekroczy 24 bitów w gotowym obrazku. Z drugiej jednak strony, tak naprawdę zależy to od mechanizmu konwersji koloru - funkcji praktycznie niemierzalnej i sporadycznie wymienianej w ulotkach reklamowych. W zależności od użytego do skanowania programu efekt końcowy może być diametralnie różny, dlatego też do powszechnego przeświadczenia o wyższości 42 bitów nad 24 należy podejść raczej ostrożnie i przede wszystkim dokładnie porównać wskanowane zdjęcia.

Agfa DuoScan HiD

Cena: 7834 zł + VAT

Producent: Agfa

Dystrybutor: Agfa, www.agfa.com.pl

Chociaż jest najstarszym skanerem w naszym teście, z całą pewnością nie zasługuje na miano przestarzałego dzięki doskonałej jakości optyki i sięgającej 1000 dpi rozdzielczości. Mówiąc krótko - nieco głośny, ale solidnie skonstruowany skaner formatu A4 opracowany w technologii twin-plate. Materiały refleksyjne skanowane są w sposób klasyczny na szklanej płycie obszaru roboczego, podczas gdy slajdy i negatywy ładowane są do wewnątrz urządzenia na specjalnej szufladzie dopasowanej do najpopularniejszych formatów. Teoretycznie - oraz według zapewnień samej firmy Agfa - jakość skanowanych materiałów powinna być lepsza, ponieważ zdjęć od głowicy nie oddziela szklana płyta. Mówiąc szczerze - jesteśmy skłonni w to uwierzyć - zwłaszcza po obejrzeniu skanów na ekranie.

Skaner dostarczany jest z własnym sterownikiem PhotoLook. Jest to dość zaawansowany program, pozwalający na wykonanie szybkiego skanu wstępnego w odcieniach szarości. Narzędzia korekcji koloru oraz filtry pozwalają na dość swobodne dopasowanie parametrów skanowania do potrzeb. Co prawda, kalibracja urządzenia za pomocą dołączonych wzorców IT8 nie należy do najłatwiejszych, szczególnie na Macintoshu - wzorce dołączone zostały na dyskietkach - niemniej jednak funkcja szybkiego skanowania wybranych fragmentów przypadła nam do gustu.

Podsumowując - DuoScan HiD z całą pewnością zasłużył na jedno z lepszych miejsc w naszym teście - o ile jesteś w stanie znieść wydawane przez to urządzenie nieco uciążliwe dźwięki