Profesjonalny smartphone

HTC Touch Pro to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie smartfonów ("palmofonów") na świecie. Urządzenie ma zastąpić lekko wysłużony model TyTN II: w obudowie o wymiarach 102 x 51 x 18,05 milimetra umieszczono telefon kompatybilny nie tylko z sieciami GSM/GPRS/EDGE/UMTS(3G), ale również z technologiami HSUPA, czyli HSDPA 7,2 Mb/s oraz HSUPA 1,4 Mb/s. Ta druga funkcja stanowi ewenement na rynku, w Polsce dostępna jest bowiem wyłącznie z Touch Pro.

HTC Touch Pro to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie smartfonów („palmofonów”) na świecie. Urządzenie ma zastąpić lekko wysłużony model TyTN II: w obudowie o wymiarach 102 x 51 x 18,05 milimetra umieszczono telefon kompatybilny nie tylko z sieciami GSM/GPRS/EDGE/UMTS(3G), ale również z technologiami HSUPA, czyli HSDPA 7,2 Mb/s oraz HSUPA 1,4 Mb/s. Ta druga funkcja stanowi ewenement na rynku, w Polsce dostępna jest bowiem wyłącznie z Touch Pro.

Profesjonalny smartphone

T7272 posiada klawiaturę QWERTY, dlatego nikogo nie powinna dziwić jego grubość – z drugiej jednak strony smartfon ma bardzo podobne wymiary jak znacznie gorzej od niego wyposażona Nokia N82. Niestety, w przeciwieństwie do TyTN II, ekran nie „łamie się” w stronę użytkownika. Pewną niewygodę stanowi też fakt, że klawiatura wysuwa się w lewo. Gdyby dało się ją wyciągnąć w prawo od ekranu, można by ją obsługiwać za pomocą prawej ręki bez konieczności przekręcania telefonu o 180 stopni (odpowiednik typowej klawiatury numerycznej).

Wyświetlacz TFT LCD ma przekątną 2,8 cala i pracuje w rozdzielczości 480 x 640 pikseli. Podczas oglądania filmów nie dostrzeżesz różnicy, ale przy wyświetlaniu tekstów i map – już tak. Krawędzie będą znacznie mniej postrzępione niż w wypadku smartfonów pracujących z rozdzielczościami 320 x 480 pikseli, nie mówiąc już o 240 x 320 i niższych.

Smartfon dość szybko zużywa baterię (Li-poly, 1350 mAh), zwłaszcza przy intensywnym surfowaniu w Sieci z użyciem HSPA/Wi-Fi lub przy wykorzystywaniu oprogramowania do nawigacji (nieobecne w zestawie).

TouchFLO 3D – jest coraz lepiej

Wśród telefonów obsługiwanych za pomocą ekranu dotykowego iPhone 3G nie ma sobie równych. Jednak gdyby w zestawieniu uwzględnić wyłącznie smartfony z Windows Mobile, zdecydowanym liderem jest właśnie Touch Pro z interfejsem TouchFLO 3D. Co dziwniejsze, ten sam TouchFLO 3D w bardzo podobnym Touch Diamondzie działa wyraźniej wolniej i z większymi oporami.

Oprogramowanie HTC nie pozwala na razie na powiększanie stron internetowych czy fotografii przez rozsuwanie palców, ale jest całkiem nieźle dopasowane do działającego w tle systemu Microsoftu.

Profesjonalny smartphone

Oczywiście zdarza się, że jesteśmy wyrzucani do domyślnego interfejsu Windows Mobile – w takiej sytuacji najwygodniej będzie sięgnąć po schowany w obudowie rysik, bo operowanie palcem na ekranie budzika czy konfiguratora połączenia Bluetooth nie należy do najprzyjemniejszych. Do podstawowych funkcji, w tym obsługi listy kontaktów, wiadomości czy surfowania w Sieci trudno mieć jakiekolwiek większe zastrzeżenia.

Zalety

  • czytelny wyświetlacz
  • doskonała kompatybilność z oprogramowaniem Microsoftu (Windows, Office),
  • stosunkowo niska cena

Wady

  • gruby i ciężki
  • za szeroka klawiatura
  • szybko zużywa baterię
  • TouchFLO 3D nie zawsze zgrywa się z Windows Mobile

Cena 2300 zł (rynek detaliczny)