Profesor nadzoruje Microsoft

Komisja Europejska zapowiedziała, że prof. Neil Barret, specjalista ds. bezpieczeństwa i zwalczania cyberprzestępczości, nadzorować będzie proces stosowania się Microsoftu do zaleceń Komisji. Smaczku sprawie dodaje fakt, że Barret jest także ekspertem od uniksowych systemów operacyjnych. Przedstawiciele giganta z Redmond ze spokojem przyjęli wybór Komisji.

Prof. Barret będzie specjalnym, technicznym doradcą Komisji Europejskiej we wszystkich sprawach związanych z rozstrzyganiem, czy Microsoft stosuje niedozwolone praktyki monopolistyczne. Jako niezależny ekspert nadzorować będzie zachowanie koncernu w odniesieniu do rozporządzeń Komisji oraz jego "uległość" w stosunku do jej zaleceń. Mimo, że profesor będzie spełniał jedynie funkcje doradcze (odpowiedzialność za werdykty wciąż będzie oczywiście spoczywała na Komisji), to właśnie do Barreta będzie należała ocena, czy Microsoft przedstawia pełną dokumentację oraz czy żądania wobec niego nie są wygórowane bądź nieracjonalne.

"Przyjmujemy wybór Neila Barreta i spodziewamy się konstruktywnej współpracy z nim" - powiedział rzecznik prasowy Microsoftu, Dirk Delmartino. Jeżeli chodzi o niedawną sprawę usunięcia aplikacji Windows Media Player z systemu Windows XP (a więc wprowadzania na rynek Windows XP N), Komisja poprosi prof. Barreta o sprawdzenie, czy Microsoft oferuje dystrybutorom rzeczywisty wybór wersji systemu z programem WMP i bez niego.


Zobacz również