Program, który chroni przed... skręcaniem w lewo

Istnieją kierowcy, którzy tak opracowali trasę z- i do pracy, żeby zminimalizować liczbę zakrętów w lewo. Amerykański oddział firmy kurierskiej UPS zatrudnił do tego zadania... programistów.

Wydawać by się mogło, że nie ma niczego trudnego w zakrętach w lewo. Kto jednak jeździł samochodem, przyzna, że jest to trudny i czasochłonny manewr - wymaga bowiem odczekania, aż przejadą wszystkie jadące z przeciwka auta.

Jak opisuje New York Times, dla UPS posiadającego flotę 95 tysięcy ciężarówek cenna jest każda uzyskana sekunda. Dlatego zdecydowano się na wprowadzenie usprawnień w wykorzystywanym w korporacji oprogramowaniu.

Zobacz również:

Aktualna wersja aplikacji już nie tylko śledzi paczki i optymalizuje przejazdy dostawców. Od niedawna potrafi ona również tak planować drogę samochodów, by kierowca jak najmniej razy musiał skręcać w lewo.

Jeśli wierzyć oświadczeniom rzecznika UPS, unowocześnione oprogramowanie pozwoliło na skrócenie tras o niemal 46 milionów kilometrów. Umożliwiło to ograniczenie zużycia paliwa o 11,35 milionów litrów!

Warto zajrzeć: "Left-Hand-Turn Elimination" (witryna w języku angielskim)