Program, który zamienia DNA w muzykę

ProteinMusic, makowy program komputerowy który zamienia ludzkie sekwencje DNA na muzykę, dzięki naukowcom Uniwersytetu Walijskiego z Aberystwyth, został udostęniony online do darmowego pobrania dla wszystkich systemów operacyjnych.

Jak podaje dziennik News Wales, ProteinMusic to program napisany w języku Java przez doktora Rossa Kinga w 1996 roku, który pracował w tym czasie dla Imperial Cancer Research Fund oraz Colina Angusa z grupy Shamen. Podobno utwór 'S2 Translation' z albumu Shamen 'Axis-mutatis'w całości oparty jest na dźwiękach generowanych przez ProteinMusic.

Według autorów News Wales, King i Angus napisali program w języku C dla komputerów Apple Mac połączonych z syntezatorem za pomocą interfejsu MIDI. Rozwój technologii komputerowej pozwolił jednak stworzyć nową wersję ProteinMusic, której autorami są ponownie doktor King i niejaki Andreas Karwath, pracownicy 'Department of Computer Science' uniwersytetu w Aberystwyth, Walia. Współczesny ProteinMusic może pracować teraz na dowolnym, standardowym komputerze wyposażonym w kartę dźwiękową. Więcej informacji o programie, instrukcję obsługi oraz samą aplikację można znaleźć pod adresem www.aber.ac.uk/~phiwww/pm/

www.newswales.co.uk


Zobacz również