Program złapie snajpera?

Amerykańskie władze postanowiły wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie w śledztwie w sprawie tajemniczego mordercy terroryzującego Waszyngton. "Profilowanie geograficzne ma pozwolić na precyzyjne określenie terenu działania oraz miejsca zamieszkania psychopaty.

Działanie Rigela (to nazwa owego systemu komputerowego) polega na określaniu hipotetycznego terenu na którym może działać morderca, a nawet miejsca jego zamieszkania. Program analizuje dane o miejscach, w których dochodziło do kolejnych zbrodni. Bierze przy tym pod uwagę fakt, iż morderca prawdopodobnie dokonuje zbrodni na tyle daleko od swojego domu, by nie być rozpoznanym przez siąsiadów, jednak na tyle blisko, by po dokonaniu zbrodni móc szybko wrócić do miejsca zamieszkania. Program zakłada, że każdy organizm, realizując jakiś cel, stara się zużyć przy tym możliwe najmniej energii - np. przemieszczają się z punktu A do B wybiera najkrótszą drogę. Autorzy programu sądzą, ze odnosi się to również do zabójcy.

Stosowanie tej metody jest skuteczne również w przypadku pojedynczego zabójstwa czy innego przestępstwa, jednak najlepsze rezultaty może ona przynieść w przypadku seryjnego mordercy, jakim prawdopodobnie jest tajemniczy snajper. Z każdą kolejną zbrodnią zabójca dostarcza Rigelowi coraz więcej danych, które, zdaniem przedstawicieli amerykańskich władz, już teraz pozwoliły na określenie pewnego obszaru, na którym może zamieszkiwać przestępca.

Do tej pory system ten został zastosowany w blisko 700 sprawach (równolegle z innymi metodami dochodzenia). W 150 z nich znacząco przyczynił się do wykrycia sprawcy.